Türk Hava Kuvvetleri için Lockheed Martin tarafından üretilen dördüncü F-35 savaş uçağı Arizona’daki Luke Hava Üssü’ne ulaştığı bildirildi.

Luke Üssü’nde eğitim çalışmalarına katılan Türk pilotları, 18-0004 kuyruk numaralı F-35 savaş uçağını uçurmaya başladı. Üçüncü 18-0003 kuyruk numaralı F-35 uçağı 4 Nisan’da Luke Hava Üssü’ne ulaşmıştı.

18-0004 kuyruk numaralı F-35 savaş uçağı

Öte yandan Türk askeri yetkililerinin, ABD’nin Türkiye’yi F-35 programından çıkarması halinde Ankara’nın Rus savaş uçağı teknolojisini tercih edeceğini söyledikleri belirtildi.

Defense News’te yayınlanan Burak Ege Bekdil imzalı habere göre, üst düzey bir Türk askeri yetkili, olası bir durumda F-35’lere mutlaka alternatif bulacaklarını kaydetti.

Yetkili, teknolojik, ekonomik ve siyasi istişareler gerektiği için F-35’lerin alternatifi üzerine yorum yapmaktan kaçındı.

Son dönemde ABD’nin Türkiye’ye F-35 uçaklarının satışında ambargo koyma çabası, Türk medyasında Rusya’nın SU-57 ve SU-35 uçaklarını gündeme getirdi.

Rus resmi yayın organı ‘Rossiyskaya Gazeta’da yayınlanan açıklamada ” SU-57 dış pazarlara satışa çıkmaya hazır. Uçağın ilk müşterilerinin kimler olabileceğini sıralamak gerekirse ilk sırada Hindistan ve Çin var. İkinci sıradaki ülkeler ise Türkiye, Katar ve hatta Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olabilir “ denildi.

Kaynak: Ajanslar, VOA, Sputnik, Defence News,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here