Yunanistan, Mısır ve Güney Kıbrıs Rum yönetiminin katıldığı ‘Medusa 8’  hava-deniz tatbikatı 13-19 Nisan tarihleri arasında Doğu Akdeniz’de icra edildi.

Mısır Silahlı Kuvvetleri açıklamasında, yıllık plan dahilinde olan tatbikatın kardeş ve dost ülkeler arasında askeri işbirliği geliştirmek amacıyla yapıldığı belirtildi.Tatbikat Mısır’ın İskenderiye şehri açıklarında icra edildi.

Yunanistan Genel Kurmay Başkanlığı’nın açıklamasına göre tatbikata Yunanistan 1 fırkateyn (Elli sınıf HS Elli F-450), 1 denizaltı, 1 narkotik gemisi, 8 adet F-16 savaş uçağı, 1adet CH-47 Chinook helikopteri, 3 adet AH-64 saldırı helikopteri ve Yunan denizcilik filosu personeli katıldı.

Güney Kıbrıs Silahlı Kuvvetleri tatbikata ‘Alasia’ adlı genel destek gemisi  ve Özel Harekat Personeli (SAT-sualtı taaruz komandası) ve planlama ve koordinasyon personeli ile katılırken Mısır ise1 adet AH-64 helikopteri,  1 Fırkateyn (Gowind -2500 ENS-971), 2 Hücumbot ( S. Ezzat -682 – M. Fahmy 688) , 1 Denizaltı, 8 adet F-16 savaş uçağı ve özel Kuvvetler personeli katıldı.

Güney Kıbrıs Donanmasına bağlı ‘Alasia’ adlı genel destek gemisi

Tatbikata katılan Mısır donanmasına bağlı Mistral sınıfı helikopter taşıyıcı gemisi (LHD) ENS Anwar El Sadat’a Yunanistan ve Mısır’a ait AH-64 saldırı helikopterleri ve Yunanistan’a ait CH-47 nakliye helikopteri iniş/kalkış eğitimi gerçekleştirdi.


Ayrıca tatbikata Bulgaristan, Fransa, Almanya, BAE, İtalya, Ürdün, Kuveyt, Fas, Bahreyn, Portekiz, Romanya, S.Arabistan, Sırbistan, Sudan ve ABD’den gözlemciler davet edildi.

Mısır, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi Girit’in batısında Medusa 7 adında ortak bir tatbikat geçen yıl Kasım ayında gerçekleştirmişti. Tatbikatın son aşamasını üç ülke Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanları izlemişti.

Geçtiğimiz günlerde Yunanistan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen INIOCHOS 2019 tatbikatına, İsrail, ABD, İtalya ve Güney Rum Kesimi katılmıştı. İlk defa İtalyan F-35 uçakları Yunanistan’a geldi.

Kaynak : Ajanslar,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here