Türkiye Hava Savunma Kalkanı 2024’te Tamamlanıyor

0
52

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, yerli hava savunma sistemi SİPER’in bu yıl envantere gireceğini açıkladı.

SİPER’in bu yıl envantere gireceğini belirten Akyol, “SİPER ile uzun menzilli ve yüksek irtifa hava savunma sistemini de envantere kazandırmış olacağız. ASELSAN, TÜBİTAK, ROKETSAN ve binlerce KOBİ’nin katkılarıyla Türkiye bu seviyeye ulaştı.” ifadelerini kullandı.

“Devletimizin liderliğinde uçtan uca hava savunma katmanını 2024’te tamamlamış olacağız.” diyen Akyol, “SİPER Blok-2 ve SİPER Blok-3 var. Hibrit hava savunma sistemi dediğimiz GÜRZ sistemimiz de mevcut. Bu sistemde de önemli aşamaları geçtik. Bir platform üzerinden hem parçacıklı mühimmat hem de kısa mesafeli füzeler atabilme, farklı senaryolarda aynı anda angajman yapabilme gibi birçok yeteneği bir arada bulunduran bir sistem. Bu anlayışla hava savunmada da önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl olacağını söyleyebilirim.” şeklinde konuştu.

HİSAR Sistemleri de Envantere Girdi

HİSAR-A ve HİSAR-A+ sistemlerinin halihazırda envanterde olduğunu belirten Akyol, “Bazı geliştirmeler ile menzili biraz daha uzatmak üzere paydaş kuruluşumuz ROKETSAN ile çalışıyoruz.” dedi.

Akyol sözlerini şöyle sürdürdü: “Hava savunma, arayıcı başlıklarından, bu başlığın yapımında kullanılan tozdan başlayarak tüm malzemelere kadar yerlileştirdiğimiz bir alan. Bugün Türkiye’nin zaman zaman karşılaştığı haksız ambargolar, bizi toz metalinden başlayacak seviyede yerlileştirmeye götürdü.”

Kaynak: A.A.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here