Çin Donanması Kızıldeniz’e Görev Gücü Gönderiyor

0
40

Çin Donanması, deniz misyonu kapsamında Kızıldeniz’e 2 savaş gemisi ve 1 lojistik gemiden oluşan bir görev gücü gönderiyor.

Görev gücü, geçtiğimiz hafta Çin’in güneyindeki Guangdong eyaletinde bulunan Zhanjiang limanından ayrıldı.

Üç gemiden oluşan görev gücünde güdümlü füze destroyeri Jiaozuo, füze fırkateyni Xuchang ve lojistik gemisi Honghu yer alıyor. Gemilerde yaklaşık 700 mürettebat, “özel kuvvetler personeli” ve 2 helikopter bulunmaktadır.

Çin medyası, filonun göreve hazırlanırken titiz analizler ve ayrıntılı planlar yaptığını kaydetti.

Ayrıca filo personeli, kaçırılan ticari gemilerin kurtarılması, teröristlerle ve korsanlarla mücadele ve denizde ikmal gibi senaryolara yönelik eğitimlerden geçti.

Görev gücü, Kızıldeniz’deki Husi saldırıları denizde tansiyonu yükselttiği bir dönemde bölgeye geliyor.

Çin son yıllarda Körfez’deki etkisini artırmaya çalışıyor. Çin’in Yemen açıklarındaki gerilimi azaltmaya hazır olup olmadığı net değil. Husiler şu anda ABD, İngiltere, İsrail ve diğer ülkelerle bağlantılı gemileri hedef aldıklarını söylüyor. Husiler, Çin, Rusya ya da Husileri destekleyen İran’ı kızdırmaktan kaçınmaya çalışıyor.

BAE’deki Al-Ain medyası 27 Şubat’ta Çin filosuyla ilgili kapsamlı bir makale yayınladı. Makalede Çin’in hedeflerinin yanı sıra misyonu da analiz ediliyor. Makalede Çin’in bölgede nüfuz peşinde olduğu savunuluyor. Makalede alıntılanan analistler, Çin’in deniz misyonunu kullanarak bölgede Batı ile karşı karşıya gelmek isteyip istemeyeceğini de tartışıyor.

Makalede, Çin’in Cibuti’de bir deniz üssüne sahip olduğu ve yeni deniz kuvvetleri göndermenin bölgede daha önce var olan bir askeri varlığı güçlendirmek anlamına geldiği belirtiliyor.

Analistler, “Çin’in Washington karşısında varlığını kanıtlamak istediğini ve Kızıldeniz bölgesine Deniz Kuvvetleri gönderen başka güçler ve ülkeler olduğunu dikkate aldığını” belirtiyor. “Çin’in rolü bölgedeki gerginliklerin ortasında yakından izleniyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here