Yerli ve milli imkanlarla üretilen ve Türk Hava Kuvvetleri’nin ilk tam uçuş simülatörü olma özelliğini taşıyan CN-235 Uçağı Tam Uçuş Simülatörü, 40 bin saatlik uçuş süresine ulaşarak önemli bir başarıya imza attı.

HAVELSAN tarafından geliştirilen ve 2006 yılında envantere giren simülatör, CASA CN-235 tipi kargo uçağının tüm özelliklerini birebir yansıtıyor. Gerçek 3 boyutlu harita ve özel sistemler sayesinde pilotlar, gerçek uçuş deneyimi yaşıyor ve her türlü acil durum senaryosuna karşı eğitim alabiliyor.

Simülatör sayesinde pilotlar, gerçek uçuşta harcanacak zaman ve yakıttan tasarruf ederek, daha kısa sürede ve daha az maliyetle eğitim alabiliyor. Bu da Hava Kuvvetleri için önemli bir maliyet avantajı anlamına geliyor.

Simülatör, gerçek uçuşta uygulaması zor veya imkansız olan acil durum senaryolarını da güvenli bir şekilde deneyimleme imkanı sunuyor. Bu sayede pilotlar, olası acil durumlara karşı daha iyi hazır hale geliyor ve uçuş güvenliği artıyor.

Simülatör kullanımı, gerçek uçuşlarda harcanacak yakıt miktarını önemli ölçüde azaltıyor. Bu da hem Hava Kuvvetleri için maliyet avantajı sağlıyor hem de çevre kirliliğini önlemeye katkıda bulunuyor.

17 kişilik bir ekip tarafından işletilen simülatör, Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı 11 filoya ve 8 farklı ülkeye de eğitim hizmeti veriyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığında  24 Kasım 2006’da envantere giren uçuş simülatörü, dünyada sadece Türkiye ve Güney Kore olmak üzere iki ülkede bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here