Türk ve Rus askeri unsurları Suriye’nin İdlib bölgesinde bulunan Halep-Lazkiye arasındaki M4 karayolunda ortak tatbikat gerçekleştirdi.

Tatbikatta, ortak devriye sırasında yapılan saldırıda askerlerin koordinasyonu ve iletişim kurulmasına yönelik çalışmalar yapıldı.Ayrıca yaralı askerlerin tahliyesi ve olası bir saldırı durumunda destek güçlerin nasıl hareket edeceğine ilişkin eğitimler gerçekleştirildi.

Aynı bağlamda Türk-Rus kuvvetleri Haseke kırsalında Derbesiye’nin batısında yeni bir ortak devriye icra edildi. Şeyrek köyünde başlayan devriye, Ebu Rasin’in kuzey kırsalına kadar gitti.

Son günlerde Rus Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçakları İdlib’in güney, kuzey ve batı kırsalında Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ) unsurlarını vuruyor. Bu durum Türk ve Rus heyetlerinin Ankara’da yaptığı İdlib toplantısına denk gelmesi dikkat çekiyor. İlk toplantıda Ankara, Rusya’nın teklif ettiği Suriye’nin kuzeybatısındaki gerginliği azaltma bölgesi ve rejimin etki alanlarındaki askeri gözlen noktaların sayısını azaltmayı ve bu noktalardan ağır silahların çekilmesini red etmişti.

Kaynak: Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here