ABD Senatosu’nun Silahlı Hizmetler Komitesi, Lockheed Martin tarafından üretilen savaş uçaklarından, daha önce Türkiye’ye satılan ancak teslim edilmeyen altı adedinin ABD Hava Kuvvetleri tarafından kendi kullanımı için modifiye edilmesine de onay verdi.

Söz konusu kararlar, 2021 ABD Ulusal Savunma Bütçesi’nin Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’nde görüşülen yasa taslağında yer alıyor. Taslağın yasalaşması için süreç devam ediyor.

Uçaklar, Ankara’nın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almasından kaynaklanan anlaşmazlık nedeniyle Türkiye’ye teslim edilmemişti.

ABD ve NATO, S-400’lerin NATO sistemleriyle uyumlu olmadığı ve bazı gizli askeri bilgilerin Rusya’nın eline geçebileceği gerekçesiyle Türkiye’ye tepki göstermiş, bu kapsamda, Türkiye, proje ortağı olduğu F-35 yeni nesil savaş uçaklarının üretim sürecinden çıkartılmıştı.

Türkiye uçakların kokpit göstergelerinden iniş takımlarına kadar yüzlerce parçayı üretiyordu.

Aynı zamanda filosuna katmak üzere yaklaşık 100 kadar uçak sipariş etmişti.

ABD Senatosu’nun Silahlı Hizmetler Komitesi, gelecek yılın Ulusal Savunma Bütçesi’nde, F-35 savaş uçaklarından 95 adet üretilmesi için 9,1 milyar dolarlık bütçeye onay verildiğini açıkladı.

Bu arada Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’nin kabul ettiği savunma bütçesinin toplam büyüklüğü ise 740 milyar dolar olarak açıklandı.

Bütçede asker maaşlarından, Çin’le rekabet için alınması planlanan askeri ekipmanlara kadar, çok sayıda kalem bulunuyor.

Kaynak: BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here