James Webb Uzay Teleskopu’nun COVID-19 salgını sebebiyle Mart 2021’de planlanan fırlatılmasının ertelendiği açıklandı.

Uzay Bilim Kurulu’nun online toplantısına katılan NASA bilim müdürü Thomas Zurbuchen, Pandemi öncesinde JWST programının iyi gittiğini, fakat Mart ayından bu yana çalışmaların yavaşlaması üzerine planlamanın değiştiğini söyledi. Zurbuchen, ” Mart 2021’de fırlatamayacağız..” dedi.

Salgın sebebiyle NASA saha merkezlerini kapatmaya başlamasıyla, uzay teleskopunun entegrasyonun yapıldığı Güney Kaliforniya’daki Northrop Grumman tesisleride kapandı. Uzay Teleskopu çalışmalarının askıya alanacağı yorumlarına rağmen, NASA Uzay Teleskopu’nun bazı testlerine ve çalışmalarına devam etti.

Son dönemde salgının yavaşlaması üzerine Güney Kaliforniya’daki Northrop Grumman tesislerine personel dönmeye başladı. Şirket ikinci bir vardiyayı planlamaya hazırlanıyor. Fakat bu çabalar JWST programının zamanından bitirilmesine yetmiyor.

James Webb Uzay Teleskopu (JWST) eskiyen Hubble Uzay Teleskopu’nun yerine alacak şekilde planlanan kızılötesi uzay teleskopudur. JWST, Hubble’ın gözlemlediği ışık dalga boylarına duyarlı olmayacak, daha çok evrende diğer temel cihazlar veya Hubble’ın görmediği cisimleri gözlemlemek amacıyla kullanılcak.

JWST programı NASA başkanlığında 15 devletin desteklediği Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı’nın ortak yürüttüğü bir proje.

Kaynak: NASA, SpaceNews, Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here