Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından üretilen 2 adet AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi. 

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Sosyal Medya’dan yaptığı paylaşımda, “Şanlı ordumuzun gök vatandaki gücüne güç katacak yeni neferleri!2 adet #AKSUNGUR SİHA’yı daha Türk Silahlı Kuvvetlerimize teslim ettik.Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

TUSAŞ tarafından geliştirilip ve üretilen AKSUNGUR son teslimatlar ile 10’a ulaştı. 

Orta irtifada uzun havada kalışlı (Medium Altitude Long Endurance – MALE) pazarında yüksek yük taşıma kapasitesiyle öne çıkan Aksungur yerli imkanlar kullanılarak tasarlandı.

Aksungur keşif, gözetleme, arama-kurtarma, sinyal istihbaratı, muharip görevler ve yüksek irtifa operasyonları yerine getirebilen yeni bir İHA platformudur. Elektro-optik ve geniş alan gözetleme kameraları, sentetik açıklık radarı, iletişim istihbarat sensörleri gibi yükleri farklı kombinasyonlarda donatılabilecek ve TÜRKSAT uydusu üzerinden kontrol ile uzun menzilli operasyonlarda kullanılabilecek.

TUSAŞ tarafından seri üretime geçen AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) Denizaltı Karşıtı Savaş (ASW) konfigürasyonu özelliği ile kullanılması gündeme gelmişti. 

Aksungur İHA’nın faydalı yük konfigürasyonundan sonobuoy podu ve manyetik anomali detektörü (MAD) yerleştirilerek denizaltı savaşında kullanılması planlanmaktadır.

Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli’ Aksungur İnsansız Hava Aracı (İHA) 20 Mart 2019’da ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here