STM , Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu’nda (PREVEZE-YÖM) projesi kapsamında TCG Preveze (S-353) denizaltısının, tasarım aşamalarının devamı esnasında teslim edilmesi gereken “Atalet Seyir Sistemi, CTD Problar, Soğutulmuş Su Sistemi ve Statik İnverterlerin” kabul faaliyetlerini  tamamladı.

Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde bulunan TCG Preveze (S-353), TCG Sakarya (S-354), TCG 18 Mart (S-355) ve TCG Anafartalar (S-356) denizaltılarının modernizasyonunu kapsıyor.

Sözleşmesi 8 Şubat 2019 tarihinde imzalanan projede; 9 adet sistemin tedarik faaliyetleri ve Proje kapsamında tedarik edilen sistemlerin tamamının platform entegrasyonu sorumluluğu STM tarafından yürütülüyor.

STM GÜR SINIFI DENİZALTILARA ADVENT-MÜREN SAVAŞ SİSTEMİ ENTEGRE EDECEK 

TÜBİTAK Bilgem ile STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.) arasında 28 Şubat 2023 tarihinde imzalanan sözleşme ile de Gür Sınıfı Denizaltılara Advent-Müren Savaş Yönetim Sistemi Entegrasyonu Projesinde, platform entegrasyon sorumluluğu STM’ye verildi. 

TÜBİTAK Bilgem ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı arasında 5 Aralık 2022 tarihinde Gür Sınıfı Denizaltılara Advent Müren Savaş Yönetim Sistemi ile AKYA Entegrasyonu Projesi için imzalar atılmıştı.

MÜREN Savaş Yönetim Sistemi (SYS) ailesine sahip olan Preveze ve Ay sınıfı denizaltılara, milli torpido AKYA atış yeteneği kazandırılmıştı.

AKYA TORPİDOSU

Milli olarak geliştirilen AKYA eğitim torpidosu atış testleri kapsamında ilk kez “MÜREN” savaş yönetim sistemi kullanılarak TCG PREVEZE denizaltısından başarılı bir atış 15 Mart’ta gerçekleştirilmişti.

AKYA Milli Ağır Torpido Geliştirme Programı kapsamında TCG GÜR denizaltısından AKYA Talim Torpidosu atışı 25 Ocak 2021’de gerçekleştirildi.

AKYA Torpidosu ile üzerinde harp başlığı ve aktif/pasif akustik sonar sensörü yer almadan ilk atış denemesi, 11 Temmuz 2013’te Marmara Denizi’nde başarıyla icra edilmişti. 

IDEF 2021’de AKYA Milli Ağır Torpido Geliştirme Programı çerçevesinde torpidonun 30 + olan menzili revize edilerek 50+ menzile çıkarıldığı açıklanmıştı.

AKYA Milli Ağır Torpidosu’nun Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki denizaltılarda yer alan ağır torpidoların (Mk14, Mk23, Mk37 Mod 2, Mk37 Mod 3, SST-4 Mod 0 ve Mk24 Mod 2 TigerFish) yerine alternatif olarak kullanılması planlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here