Milli olarak geliştirilen AKYA eğitim torpidosu atış testleri kapsamında ilk kez “MÜREN” savaş yönetim sistemi kullanılarak TCG PREVEZE denizaltısından başarılı bir atış gerçekleştirildi.

Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında, “Millî olarak geliştirilen AKYA eğitim torpidosunun denizaltılarımızdan atış testlerine devam ediliyor. İlk defa “MÜREN” savaş yönetim sistemi kullanılarak Marmara Denizi’nde TCG PREVEZE denizaltımızdan başarılı bir atış gerçekleştirildi. “ ifadelerini kullandı.

Bakanlığın açıklaması şöyle devam etti: “Bu başarıya katkısı olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Millî Savunma Bakanlığı Tersaneler Genel Müdürlüğü, Savunma Sanayi Başkanlığı, TÜBİTAK, ROKETSAN ve ilgili tüm paydaşlara teşekkür ederiz.”

AKYA Milli Ağır Torpido Geliştirme Programı kapsamında TCG GÜR denizaltısından AKYA Talim Torpidosu atışı 25 Ocak 2021’de gerçekleştirildi.

AKYA Torpidosu ile üzerinde harp başlığı ve aktif/pasif akustik sonar sensörü yer almadan ilk atış denemesi, 11 Temmuz 2013’te Marmara Denizi’nde başarıyla icra edilmişti. 

IDEF 2021’de AKYA Milli Ağır Torpido Geliştirme Programı çerçevesinde torpidonun 30 + olan menzili revize edilerek 50+ menzile çıkarıldığı açıklanmıştı.

Hem su üstü (SUH/ASuW), hem de denizaltı (DSH/ASW) hedeflerine karşı atılabilecek şekilde çift maksatlı olarak tasarlanmış olan AKYA, batarya (akü) tahrikli, fiber-optik kablo güdüm, aktif/pasif akustik sonar, manyetik yaklaşma sensörü ve dümen suyu dedektörü (wake homing kabiliyeti) donanımlı bir ağır torpido silahıdır. 

AKYA Torpidosunda kullanılacak harp başlığı ve güdüm sistemi Roketsan, sonar sistemine ait transdüser dizini Meteksan Savunma Firması, Dümen Suyu Dedektörü, Torpido Test Alanı için Ölçümlendirme ve Konumlandırma Sistemi ile bu program kapsamında geliştirilecek sistem ve yazılımların doğrulanması için kullanılacak Su Altı Akustik Modellerini ve Akustik Sinyal Üreteçleri ise Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri (KBS) tarafından geliştiriliyor.

AKYA Milli Ağır Torpidosu’nun Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki denizaltılarda yer alan ağır torpidoların (Mk14, Mk23, Mk37 Mod 2, Mk37 Mod 3, SST-4 Mod 0 ve Mk24 Mod 2 TigerFish) yerine alternatif olarak kullanılması planlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here