İsrail’in F-35 savaş uçaklarını operasyonel bir saldırıda kullanan ilk ülke oldu.Hava Kuvvetleri yetkilileri, F-35I “Adir” savaş uçağını “süper-istihbarat toplayıcısı” ve “oyun değiştirici” olarak tanımlıyor.

Savunma kaynakları, Almanya’nın F-35’i satın alma eğiliminde olduğunu ancak nihai bir kararın alınmadığını söyledi.

Reuters’in İki hükümet kaynağına dayandırdığı haberinde, eskiyen Tornado uçakları yerine ABD firması Lockheed Martin tarafından üretilen F-35’i satın alma eğiliminde olduğunu açıkladı.

Alman haber ajansı DPA konuyla ilgili haberinde, satın alınması planlanan F-35 adedi 35 olarak ifade edildi. Hükümetin, elektronik savaş kapsamında düşman hava savunma mevzilerinin rahatsız edilmesi, baskılanması ve muharebe için de 15 adet Airbus üretimi Eurofighter alma niyetinde olduğu kaydedildi. Ancak Airbus’un bu uçakları gelecek yıllarda teknik olarak teçhizatlandırması gerektiğine de dikkat çekildi.

Tornado savaş uçakları, bir çatışma durumunda Almanya’da depolanan ABD nükleer bombalarını taşıyabilen tek Alman jetidir. Berlin, Alman Hava Kuvvetleri’nde 1980’lerden beri uçan Tornadoları, 2025 ile 2030 arasında kademeli olarak hizmetten almayı planlıyor.

Resmi olarak hiçbir zaman doğrulanmasa da Almanya’nın Büchel kentinde ABD’ye ait 20 adet B61 tipi nükleer bomba bulunduğu tahmin ediliyor. Bu silahların şimdiye kadar Alman Tornado savaş uçaklarınca taşınması mümkündü. Tornadoların yerini alacak uçakların da aynı kapasitede olması isteniyordu.

Askeri uzmanlar bu karar gerçekleşirse, 2040’larda hazır olması beklenen Fransız-Alman ortak savaş uçağı projesini baltalayabileceği belirtildi. Şansölye Olaf Scholz iki hafta önce Paris ile devam eden ortak programı desteklediğini açıklamıştı. Scholz, Airbus tarafından üretilen Eurofighter savaş uçağının, Tornado’nun yerine getirdiği görevleri yapabilmesi için elektronik savaş yeteneğine sahip olacak şekilde geliştirileceğini duyurmuştu.

Future Combat Air System (FCAS) adlı proje 2040 yılından itibaren Almanya ve İspanya’nın kullandığı Eurofighter ve Fransa’nın Rafale savaş uçaklarının yerini alması planlanıyordu.

Almanya eski Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer, hava kuvvetlerindeki eski Tornado filosunu, Airbus Eurofighter ve Boeing EA-18G Growler savaş uçakları ile yenilemeyi planladıklarını açıklamıştı. Bakanlığın hazırladığı rapora göre, eski Tornadoların, 93 adet yeni Eurofighter ve 45 adet F-18 jeti ile değiştirilmesi öngörülmüştü.

Alman ordusunda, şu an 143 Eurofighter (Airbus) ve 85 Tornado jeti olmak üzere toplam 228 savaş uçağı bulunuyor. Yaklaşık 40 yaşındaki eski Tornado uçaklarının kullanılmaya devam edilmesi halinde, bakım ve yedek parça temini nedeni ile milyarlarca euro ek masrafa yol açacağı yorumları yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here