Kaplan MT Orta Sınıf Tanklar Endonezya yolcusu

0
716

FNSS’nin, Endonezya Devleti Savunma Sanayii kuruluşu olan PT Pindad firması ortaklığı ile geliştirdiği Orta Ağırlık Sınıfı Tank KAPLAN MT (HARIMAU) projesinde ilk parti üretimleri tamamlandı.

FNSS tesislerinde gerçekleştirilen ‘ Kaplan MT Orta Sınıf Tank Platform Seri Üretimi Tamamlanma’ Töreni’ne Savunma Sanayii Başkan Dr. Sayın İsmail Demir, Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı’ndan temsilciler, Endonezya Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Agus Subiyanto, Endonezya Savunma Bakanlığı ve PT Pindad temsilcileri katıldı.

Zırhlı araçlar konusunda Türkiye’nin çok iyi bir noktada olduğunu söyleyen Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Bu konuda Türkiye iddialı. Endonezya ile yaptığımız örnek adımdan sonra daha birçok kalem konuşuyoruz iş birliği ve ihracat konusunda. Onların yakında teker teker gerçekleştiğini göreceğiz ve Türkiye’nin bu ihracat açılımı devam edecek.” şeklinde konuştu.

Savunma Sanayii Başkan Dr. Sayın İsmail Demir Kaplan MT Orta Sınıf Tank Platform Seri Üretimi Tamamlanma’ Töreninde konuşuyor.

Törende konuşma yapan FNSS Genel Müdürü Nail Kurt, kazan-kazan ortaklığının çok verimli bir şekilde nasıl oluşturulabileceğini gösteren mükemmel bir savunma sanayisi iş birliği örneği olduğunu söyledi.

Bu işbirliğinin sürdürülebilmesinin öneminde vurgu yapan Kurt, her iki hükümetin de bu amaç için tam desteklerini sürdüreceklerine güveniyoruz. “ dedi.

Araçta kullanılan taret (kule) konusuna değinen Nail Kurt, “ Belçika’dan, Türkiye’den ya da Endonezya’dan değil. Böyle bir tareti geliştirmek her iki hükümetten de büyük destek olmadıkça pek mümkün olmaz. Destekle iki ülkenin endüstrileri 105 veya 120 milimetre taret geliştirebilir. Her iki hükümetin de tam desteğiyle bunu başlatmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

Kaplan MT Orta Sınıf Tankında kullanılan taret 105mm CMI Cockerill® 3105 ve 7.62 mm veya 12.7 mm Eş Eksenli Makineli Tüfek merkezi Belçika’da bulunan John Cockerill firması tarafında üretiliyor.

Endonezya’da yapılan zorlu dayanıklılık ve atış testlerini başarı ile tamamlayan KAPLAN MT, Dünyada bir ordu tarafından test edilip onaylanan ilk orta sınıf tank olarak gösteriliyor.

FNSS Savunma Sistemleri ve PT Pindad arasında 2019 yılı sonunda, toplam 18 araç için ortak üretim sözleşmesi imzalandı. Sözleşme kapsamında 18 adet KAPLAN MT tankın, ilk 10 tank üretimi Türkiye’de gerçekleştirildi, geri kalan 8 tankın üretimleri ise Endonezya’da gerçekleştirilecek.

Son kullanıcı katılımı ile gerçekleştirilen ‘tasarım mükemmelleştirme’ çalışmaları 2020 yılı içinde tamamlandı.PT Pindad tarafından Endonezya’da üretilecek araçlar için sağlanacak parça ve sistemlerin üretim ve tedarik çalışmaları da tamamlanarak, söz konusu parça ve alt sistemler araç kitleri olarak Endonezya’ya ihraç edilerek FNSS’in partneri PT Pindad’a 2021 yılı içersinde teslim edildi.

FNSS, 2022 başı itibari ile Türkiye’deki proje aktivitelerini başarı ile tamamladı ve Türkiye’de üretilen araçları müşteriye sunum için hazır hale getirdi. Kalan araçlar, proje kapsamında PT Pindad tarafından, FNSS’in daha önce de başarı ile uyguladığı teknoloji transfer modeli ile Endonezya’da üretilecek.

KAPLAN MT (HARIMAU)

KAPLAN MT’nin hassas doğrudan ateş kabiliyeti, araca üstün taktik ve stratejik hareket kabiliyeti ile beraber ihtiyaç duyulan vurucu gücü sağlar. Aracın arkasına yerleştirilmiş güç grubu ise, gelişmiş elektronik kontrollü sistemler ile seferi manevralar sırasında araca hareket özgürlüğü sağlayan çift pinli raylı süspansiyon sistemi ile birleştirilmiştir.

Araca yeterli güç sağlayan yeni nesil motoru, otomatik elektronik kontrollü şanzıman sistemiyle birlikte ve ayarlanabilir koruma sistemine bağlı olarak asgari 20 Bg/ton düzeyinde güç-ağırlık oranı sağlar.

Gelişmiş hareket kabiliyetini çift pinli paletleri ve burulma çubukları üzerine kurulu 6 tekerlekli anti-şok süspansiyon sisteminden alan KAPLAN MT, özellikle ana muharebe tanklarının girmekte zorlanacağı dağlık, yüksek engebeli zor arazi koşullarında ve düşük taşıma kabiliyetine sahip köprülerin bulunduğu yollarda dahi, hem araziye uyum hem de üstün sürüş kontrol özelliklerini bünyesinde başarıyla buluş- turabilen bir araçtır. Araç geniş bir yükseklik ve nem aralığı dahilinde ve -32°C ila +55°C sıcaklık seviyesi arasında tam kapasite ve sorunsuz bir şekilde çalışır.

KAPLAN MT ayrıca yüksek basınçlı 105 mm Cockerill topu entegre edilmiş ve gelişmiş bir otomatik doldurucuya sahip CMI Cockerill® 3105 kulesine sahiptir. Bu kule sayesinde KAPLAN MT, düşük ağırlığına rağmen yüksek vuruş kabiliyetine sahiptir. Bu sistem, geniş bir operasyonel kabiliyet yelpazesi sunacak şekilde tasarlanmıştır.

Aracın iç kısmı, mürettebatın ergonomisi ve taktiksel koşulların yanı sıra sürüş, silahın ateşlenmesi ve mühimmatın yüklenip çıkarılması gibi muharebe sırasında karşılaşılan şartlar dikkatlice göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Sürücü koltuğunun özel tasarımı, kullanıcın yeterli bir görüş alanına sahip olmasını ve kabin içerisindeki tüm ekipmanlara ulaşabilmesini sağlar.

KAPLAN MT; araç komutanına taktiksel farkındalık sağlayan muharebe alanı yönetim sistemi ve lazer ikaz sistemleriyle desteklenen, üstün ateş gücüne sahip ve en son teknolojilerle donatılmış modern bir platformdur.  Kendi sınıfında en üst düzeyde mayın ve balistik korumaya sahip olan KAPLAN MT sistemi, muharebe alanındaki tehditlere karşı çok kısa sürede yeterli ateş gücü ile hızlı yanıt verme imkânı tanıyarak, muharebe alanında üstün beka ve hareket kabiliyeti sağlamaktadır.

Kaynak: FNSS

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here