Türkiye Uzay Ajansından (TUA) Ay görevinde kullanılacak Milli Hibrit İtki Sistemi’nin (HİS) yeni görüntülerini paylaştı.

Türkiye Uzay Ajansı’nın TUA) Twitter hesabından paylaşılan görüntülerde, Ay Araştırma Görevi (AYAP – 1) kapsamında uzay aracımızı Ay’a taşıyacak Milli Hibrit İtki Sistemimizi daha yakından tanıma vakti… Hedefimiz uzay liginde de tam bağımsız Türkiye..” ifadeleri yer aldı.

Videoda, Milli Hibrit İtki Sistemi’nin iskelet, vana, sistem elektronikleri, oksitleyici tank ve motor bileşenleri gösterildi.

AYAP-1’in görev konseptine göre uzay aracı öncelikle bir fırlatıcıyla uzaya taşınacak. Ardından uzay aracı, sistem başlatması ve takla sönümleme gibi aşamaları gerçekleştirdikten sonra yörünge testlerini icra edecek. Dünya yörüngesinde yapılan testlerden sonra ise Ay yörüngesine girmek için DeltaV’nin hibrit motoru ateşleme yapacak

Milli Uzay Programı kapsamında planlanan öncelikli görevlerden biri, 2023 yılında insansız bir uzay aracı ile Ay’a sert iniş yapılması. Bu görev kapsamında Ay’a gönderilecek insansız uzay aracında kullanılacak hibrit roket motoru Delta V Uzay Teknolojileri AŞ. tarafından geliştiriliyor.

Türkiye Uzay Ajansından (TUA) yapılan açıklamaya göre, DeltaV Uzay Teknolojileri, “Ay Araştırma Görevi”nde (AYAP-1) uzay aracını Ay’a taşıyacak Milli Hibrit İtki Sistemi’ni geliştiriyor.

DeltaV şirketi tarafından geliştirilen Sonda Roketi Sistemi (SORS) itki sistemi dikey ateşleme ve Hibrit roket motor (HURM) testleri Nisan 2021’de başarıyla gerçekleştirildi.

Ay’a gönderilecek insansız uzay aracında kullanılması planlanan hibrit motor teknolojisiyle geliştirilen Sonda Roket Sistemi‘nin (SORS) uçuşlu testi 19 Temmuz 2021’de başarıyla tamamlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here