DeltaV şirketi tarafından geliştirilen Sonda Roketi Sistemi (SORS) itki sistemi dikey ateşleme ve Hibrit roket motor (HURM) testleri başarıyla gerçekleştirildi.

Ateşleme testine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,“Milli Uzay Programı kapsamındaki Ay Misyonunun ilk aşaması olan sert iniş için hazırlıklarımız sürüyor.” ifadelerini kullandı.

Milli Uzay Programı kapsamında planlanan öncelikli görevlerden biri, 2023 yılında insansız bir uzay aracı ile Ay’a sert iniş yapılması. Bu görev kapsamında Ay’a gönderilecek insansız uzay aracında kullanılacak hibrit roket motoru Delta V Uzay Teknolojileri AŞ. tarafından geliştiriliyor.

Ateşleme testi başarıyla tamamlanan Sonda Roketi Sistemi’nin (SORS) önümüzdeki ay fırlatma testinin yapılması planlanıyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı iştiraki olan DeltaV Uzay Teknolojileri firması Tekno park’da, 2017 yılından beri ileri uzay uygulamalarında kullanılabilecek kimyasal roket motoru teknolojilerinin geliştirilmesi, teknoloji gösteriminin yapılması ve ürün haline getirilmesi konusunda faaliyet göstermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here