Rusya Corona virüs vakalarının artışı sebebiyle, Türkiye uçuşlarına 15 Nisan ve 1 Haziran arasında kısıtlama getireceğini açıkladı.

Pazartesi günü Rus-24 TV kanalına konuşan Rusya Başbakan Yardımcısı Tatiana Golikova, Türkiye’de Corona virüsü vaka sayılarının arttığına dikkat çekti.

Rus yetkili İstanbul’a haftada iki kez yapılan uçuşlarınsa devam edeceğini belirtti. Rusya’nın Tanzanya’ya uçuşları da 15 Nisan’dan 1 Haziran’a kadar askıya alacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca pazartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’de Corona virüsü vaka sayısının 50 binin üzerine çıktığını açıklamış, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu hafta içinde turizm sezonu öncesinde önlemlerin sıkılaştırılacağını belirtmişti.

Sağlık Bakanı Koca, Rusya’nın Türkiye’ye uçuşlara kısıtlama getirme adımına ilişkin, Rus heyetinin Corona virüsü önlemlerini gözlemlemek üzere Türkiye’deki turistik yerleri ziyaret edeceğini belirtti.

Rusya’nın ekonomisi önemli ölçüde turizm gelirlerine bağlı olan Türkiye’ye uçuşlara kısıtlama getirmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile İstanbul’da görüşmesinin ardından geldi.

Kremlin, Türkiye’ye uçuşları yasaklama kararının Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in Ankara ziyaretiyle herhangi bir bağlantısı olmadığını açıkladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Sputnik’in, Türkiye’ye uçuşları yasaklama kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan’ın Ukraynalı mevkidaşıyla yaptığı görüşme arasındaki bir bağ olup olmadığı şeklindeki sorusuna “Hayır. Bu karar, endişe verici epidemiyolojik durumdan kaynaklanıyor” yanıtını verdi.

Kaynak: Ajanslar, VOA, Sputnik,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here