Ay’a gönderilecek insansız uzay aracında kullanılması planlanan hibrit motor teknolojisiyle geliştirilen Sonda Roket Sistemi‘nin (SORS) uçuşlu testi başarıyla tamamlandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın (SSB) iştiraki olan Delta V Uzay Teknolojileri AŞ’nin geliştirdiği SORS’un fırlatma testleri Sinop Test Merkezi’inde gerçekleştiridi. Roketin ateşleme testine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Buradaki nihai hedef hibrit motorlu roketlerle beraber 100 kilometre dediğimiz uzay sınırını aşabilmek.” ifadelerini kullandı.

DeltaV şirketi tarafından geliştirilen Sonda Roketi Sistemi (SORS) itki sistemi dikey ateşleme ve Hibrit roket motor (HURM) testleri Nisan ayında başarıyla gerçekleştirilmişti.

Delta V Genel Müdürü Karabeyoğlu, ateşlemesi yapılan SORS’un dünyada kullanılan en ileri teknolojilerden birine sahip olduğunu vurgulayarak, “Sıvı oksijen ve parafin yakıt kullanan çok hızlı yanan ve yüksek performans ortaya koyan bir motordan bahsediyoruz.” dedi.

TUA Başkanı Yıldırım, Milli Uzay Programı’ndaki 10 hedefin tamamında ilerleme kaydettiklerini bildirerek, “2030 yılına geldiğimizde Türkiye bir uzay gücü olarak yerini alacak dünyada 7-8 ülkeden biri olacak.” ifadesini kullandı.

Sinop test merkezinde yapılan fırlatma testinde, motor yanma süresi ve Sonda Roketinin ulaştığı hız verilerinin tatmin edici değerlerde olduğu belirtildi.Bu yılın sonunda uygun hava şartlarında Sonda Roketiyle uzay sınırına erişmesi planlanıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here