ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Sabit Erken İhbar Radar Sistemi Projesi ile ilgili olarak toplam bedeli 500.801.109 TL ve 27.029.473 ABD Doları tutarında bir sözleşme imzalandı.

Şirket, yaptığı yeni anlaşmalar kapsamında “Sabit Erken İhbar Radar Sistemi Projesi” teslimatlarını 2026-2027 yılının sonuna kadar gerçekleştirecek.

ASELSAN tarafından geliştirilen Sabit Erken İhbar Radar Sistemi (SEİRS), AESA (“Active Electronically Scanned Array”) özelliğine sahip yeni nesil S-Bant bir radardır. AESA radarları, geleneksel radar sistemlerine kıyasla daha yüksek hassasiyet, daha uzun menzil ve daha yüksek hedef tespit yetenekleri sunar. Aynı zamanda hızlı tarama yapabilme özelliği sayesinde, düşman tehditlerini daha erken tespit edebilir.

EİRS radarının hedef tespit menzili 470+ km olup, çeşitli durumlarda 600+ km menzile kadar kullanılabilir. Balistik füzelerin tespit ve takibi gibi rollerde de kullanılacak olan EİRS, düşük radar kesit alanına sahip hedeflerin tespiti için de kritik bir rol oynayacaktır.

EİRS, tespit ve takip performansını artırmak amacıyla meteorolojik verileri kullanabilme özelliğine sahiptir. EİRS’i oluşturan radar, haberleşme/komuta kontrol ve güç alt sistemleri taktik araçlar üzerinde taşınmaktadır. Bu nedenle yüksek hareket kabiliyetine sahip olan EİRS’nin kurulum ve toplanması için herhangi bir sökme takma işlemine ihtiyaç duyulmamaktadır. EİRS, mevcut radar ağlarına bağlanarak AWCIES formatındaki mesajlarla 3B hava resmini diğer sistemlerle ve Kontrol İhbar Merkezleri ile telsiz veya radyolinkler üzerinden paylaşabilir.

EİRS Projesi, Taşınabilir EİRS (TEİRS) ve Sabit EİRS (SEİRS) olmak üzere 2 konfigürasyona sahiptir. Erken İhbar Radar Sistemi EIRS’yi oluşturan radar, muhabere/komuta kontrol ve güç alt sistemleri taktik araçlar üzerinde taşınmakta ve Sabit Erken İhbar Radar Sistemi SEİRS olarak da kullanılmaktadır. İlk etapta dört adet Taşınabilir Erken İhbar Radarı Sistemi (TEİRS) tedarik edilecek. İlerleyen aşamalarda ise 18 adet Sabit Erken İhbar Radarı (SEİRS) siparişi verilecektir.

EİRS radarı 10 ton sınıf taktik tekerlekli araçlar ile taşınabilirken, radar C130/A400M nakliye uçakları ile de taşınabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here