Katar Deniz Kuvvetleri’nin Al Zubarah sınıfına ait dördüncü ve son gemi olan “Semaisma (“F 104) korveti Fincantieri’nin Muggiano tesisinde gerçekleşen tören ile Katar’a teslim edildi. 

RINAMIL kurallarına uygun olarak tasarlanan Al Zubarah sınıfı korvetler, yüksek esneklikleriyle dikkat çekmekte, gözetleme ve deniz kurtarma görevlerinden savaş gemisi olarak kullanıma kadar farklı türden görevleri yerine getirebilmektedir. 

RINAMIL kuralları, gemi inşası sürecinde kullanılan malzemelerin, yapısal tasarımın, sistemlerin ve ekipmanların belirlenen standartlara uygunluğunu sağlamaktadır. Bu kurallar, gemi performansı, denizdeki davranışı, güvenlik, denizcilik kuralları ve çevresel sürdürülebilirlik gibi birçok faktörü kapsamaktadır.

RINAMIL kuralları, İtalyan Donanması tarafından geliştirilmiş olmasına rağmen uluslararası denizcilik endüstrisinde de kabul gören standartlardan biridir. 

Korvet, 107 metre uzunluğunda olup, her gemiyi maksimum 28 knot hıza ulaştırabilen CODAD güç vermektedir. Gemi yan tarafta bulunan vinçler veya uzak kıçta bulunan bir çekme rampası aracılığıyla RHIB (Rijit Gövdeli Şişme Bot) gibi yüksek hızlı tekneleri kullanabilme kabiliyetine sahip. 

Korvetlerde bir adet NH90 helikopterini barındırmak için uygun boyutta bir uçuş güvertesi ve hangar bulunur. Bu sayede hava taşıtlarının kullanılması ve hava desteği sağlanması mümkün olur.

Korvetin silah donanımı, Leonardo’dan 76 mm ana top, MBDA ASTER 30 yüzeyden havaya füze için 16 adet VLS hücresi, iki adet Leonardo Marlins 30 mm uzaktan kumandalı silah istasyonu, sekiz adet MBDA Exocet MM40 Block III ve 21 adet kısa menzilli hava savunma füzesi için Raytheon RAM fırlatıcıyı içermektedir. 

korvetler, gemi personeli için 112 kişiye kadar konaklama imkanı sunmaktadır. Bu sayede uzun süreli görevlerde personelin konforlu bir şekilde kalmasını sağlar.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında bu sınıfın üçüncü gemisi olan Al Khor, Katar Emiri Donanması’na teslim edildi. Katar Emiri Deniz Kuvvetlerinde Al Zubarah (F 101) Ekim 2021’de , Damsah (F 102) Nisan 2022’de, Al Khor (F 103) Aralık 2022’de teslim edildi.  

Fincantieri, DIMDEX 2018 sırasında Katar Emiri Donanması için çok amaçlı hava savunma korvetlerini ilk defa sergiledi. Katar, Haziran 2016’da sözleşmeyi imzaladıktan sonra, Ağustos 2017’de bu sınıftaki dört geminin siparişini resmen duyurdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here