Salı günü erken saatlerde Rusya, havadan, denizden ve karadan fırlatılan füzelerin bir kombinasyonunu kullanarak başkent Kiev’e yoğun hava saldırısı gerçekleştirdi.

Kiev Askeri İdaresi Başkanı Serhii Popko, “Yoğunluğu açısından en kısa sürede maksimum sayıda füze fırlatıldı” dedi.

Haftalarca süren durgunluktan sonra ve Ukrayna’nın merakla beklenen karşı saldırısı öncesinde, Rusya bu ay sekizinci kez başkenti hedef aldı.

Ukrayna Hava Kuvvetleri, insansız hava araçları, seyir füzeleri ve balistik füzeler de dahil olmak üzere çeşitli türlerde 18 füzenin fırlatıldığını söyledi. Hava Kuvvetleri sözcüsü Yurii Ihnat, “Hepsinin durdurulduğunu ve vurulduğunu” açıkladı.

İhnat, Telegram’da yaptığı açıklamada, MiG-31K uçaklarından altı “Kinzhal” hava-balistik füzesi, Karadeniz’deki gemilerden dokuz seyir füzesi ve üç kara konuşlu S-400 seyir füzesinin fırlatıldığını belirtti.

İhnat, ilk saldırının ardından Rusya’nın İran yapımı Shahed insansız hava araçlarını da fırlattığını ve havadan keşif yaptığını söyledi. Hava Kuvvetleri ayrıca altı İran yapımı Shahed-136/131 kamikaze insansız hava aracını, Orlan-10 ve SuperCam tiplerini içeren üç “keşif” insansız hava aracını düşürdüğünü açıkladı.

Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Ukrayna Hava Kuvvetleri için bir başka inanılmaz başarı! Dün gece hava savunmacılarımız 6 hipersonik Kinzhal füzesini ve diğer 12 füzeyi düşürdü” dedi.

Vurulan füzelerin enkazları başkente birçok mahalleye düştü. Solomyansky bölgesinde bir binanın dışına düşen enkaz yangına sebep oldu ve kısa süre sonra söndürüldü. Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, enkazın araçların üzerine düşmesi sonucu yangına sebep olduğunu söyledi. Bir enkazın hayvanat bahçesinin arazisine düşen belirten Vitali Klitschko, ancak herhangi bir kayıp olmadığını belirttti. Belediye Başkanı, başkentin Solomyansky semtinde önlenen bir füzenin enkazının düşmesi sonucu üç kişinin yaralandığını söyledi.

RUSYA “PATRİOT” HAVA SAVUNMA SİSTEMİNİ İMHA ETTİK   

Rusya Savunma Bakanlığı, 16 Mayıs’ta gerçekleştirdikleri hava saldırısında Patriot sistemini Kinzhal balistik füzesiyle vurduğunu iddia etti.  Ukrayna Hava Kuvvetleri, saldırıda altı Kinzhal dahil olmak üzere Ukrayna’yı hedef alan tüm Rus füzelerini imha ettiğini  açıkladı. 

Adı açıklanmayan bir ABD’li yetkili CNN’e verdiği demeçte, ABD yapımı bir Patriot hava savunma sisteminin Rusya’nın 16 Mayıs’ta Kiev’e düzenlediği füze saldırısında hasar gördüğünü, ancak Rusya’nın iddia ettiği gibi imha edilmediğini söyledi.

CNN’e konuşan kaynak, “Patriot füze sistemine verilen hasarın boyutu şu anda değerlendiriliyor. Değerlendirmenin ardından sistemin yerinde tamir edilip edilemeyeceği veya ABD’ye geri gönderilmesinin gerekip gerekmediğini belirlenecek” dedi.

Beyaz Saray, CNN’in verdiği bilgileri ne doğruladı ne de yalanladı.

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby 16 Mayıs’ta “Ukrayna’da Patriot sisteminin zarar gördüğüne dair raporları doğrulayamıyorum.” demişti. 

Ancak “Ukrayna dışında onarılması gereken bir hasar olursa, kesinlikle bu konuda yardımcı oluruz” ifadelerini kullandı. 

Şu anda Patriot sisteminde bildirilen hasara dair görsel bir kanıt yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here