ABD Donanması’nın yeni sınıfı olan “Seferî Hastane Gemileri”nin ilki, Maryland askeri tıp merkezi adını taşıyan “Bethesda” olarak adlandırıldı. USNS Bethesda (EMS-1) gibi gemiler, ileri düzeyde hastane hizmetleri sunabilen ve yaralıları stabilize edebilen modern tıbbi ekipmana sahiptir.

Deniz Kuvvetleri Sekreteri Carlos Del Toro, Cuma günü yaptığı açıklamada, Maryland askeri tıp merkezi adını taşıyan USNS Bethesda (EMS-1) olarak belirlendiğini söyledi.

Maryland eyaletinde bulunan Bethesda şehri, aynı zamanda Maryland’deki Naval Support Activity Bethesda’nın adını taşıyan bir askeri üs ve tıp merkezi olarak da bilinir. Naval Support Activity Bethesda, deniz ve askeri personelin sağlık hizmetlerini sağlamak için birçok tıbbi tesise ev sahipliği yapmaktadır. En önemli tesislerinden biri Walter Reed Ulusal Askeri Hastanesi’dir.

Seferî Hastane Gemileri projesi, ABD Donanması’nın batı Pasifik’te gerçekleşecek gelecekteki çatışmalara uyum sağlama amacıyla yürütülen projelerden biri olarak gösterilmektedir. Bu gemiler, Pasifik gibi geniş alanlarda sağlık ve bakım hizmeti sunma kapasitesine sahip olması beklenmektedir. Son 20 yılda askeri operasyonlar, örneğin Afganistan gibi ülkelerde, sağlık ve bakım merkezlerinin daha çok karaya dayalı ve mesafelerin daha yakın olduğu alanlarda odaklandığı bilinmektedir.

USNS Bethesda (EMS-1) gemisi, üç ameliyat odası ve bir laboratuvar da dahil olmak üzere hastane düzeyinde bakım sağlayacak. Gemideki sağlık çalışanları, kritik bakım, radyolojik yetenekler, birinci basamak bakım, diş sağlığı hizmetleri, ruh sağlığı hizmetleri ve doğum/jinekolojik bakım gibi hizmetleri sunabilecek. Gemiler ayrıca çoklu yaralılara müdahale edebilmek için donatılmış olup, hastaları gemide stabil hale getirme yeteneğine sahiptir.

Gemilerin en önemli özelliği hızlı olmalarıdır. Saatte 30 knot hıza kadar çıkabilen gemi, 18 knot hızda 5.000 deniz mili üzerinde seyir yapabilme kapasitesine sahiptir. Bu, ABD Donanması envanterinde bulunan USNS Comfort (T-AH-20) veya USNS Mercy (T-AH-19) gibi hastane gemilerinden daha hızlı olduğunu göstermektedir.

Seferî Hastane Gemileri genellikle hastane gemileri olarak da bilinir. Bu gemilerde genellikle ameliyat odaları, yoğun bakım üniteleri, röntgen ve laboratuvar olanakları, eczane, sterilizasyon birimleri ve hasta yatakları gibi tıbbi hizmetleri sunmak için gerekli olan donanım ve ekipmanlar bulunur.

Bu gemiler, hızlı seyahat yeteneklerine sahiptir ve genellikle uzun mesafeleri kısa sürede kat edebilirler. Aynı zamanda gemiler, tıbbi ekiplerin ve personelin etkin bir şekilde çalışabilmesi için gerekli olan tıbbi teçhizatı, ilaçları ve tıbbi kaynakları da taşır.

Seferî Hastane Gemileri, uluslararası krizlerde ve afet durumlarında büyük bir öneme sahiptir. Hızlı tepki verme yetenekleri ve geniş bir tıbbi hizmet yelpazesi sunma kapasiteleri sayesinde, acil tıbbi yardım sağlamak ve hayat kurtarmak için çok değerli bir varlık haline gelmişlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here