İtalyan Donanması, yaklaşık 1.700 amfibi personel taşıyacak yeni amfibi gemileri satın almayı planlıyor. İtalyan Donanması’nın yeni amfibi gemisi LXD (Landing Helicopter Dock) projesi, Donanma’nın mevcut amfibi gemileri olan San Giorgio sınıfı gemilerinin yerini alacak şekilde tasarlanacak.

Defense News’in haberine göre, yeni gemiler 16.500 tonluk daha küçük gemilerin yerini alacak. İtalya’nın yeni hizmete girecek Trieste sınıfı Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) ile birleşerek İtalya’nın yeni amfibi görev gücünü oluşturacak.

Trieste sınıfı LHD gemisi, Mayıs 2019’da denize indirildi. Şu anda deniz denemeleri devam eden gemi, önümüzdeki aylarda İtalyan Donanmasına teslim edilmesi bekleniyor. LHD olarak sınıflandırılmasına rağmen, gemi Lockheed Martin F-35B’yi kullanmasına izin veren bir kayakla atlama özelliğine sahip ve İtalya’nın ikinci hafif uçak gemisi olacak. Uçuş güvertesi yüzeyi, F-35’in motor egzozunun yüksek sıcaklıklarına dayanacak şekilde özel bir kaplama ile donatılmıştır.

Trieste sınıfı Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) önümüzdeki aylarda İtalyan Donanmasına teslim edilmesi bekleniyor. …………………………………………………….

İtalyan Deniz Kuvvetleri’nin San Marco tugayı ve Ordunun Venedik merkezli Serenissima alayının bir araya gelmesinden oluşan amfibi kuvvetleri, şu anda emekliye ayrılması planlanan San Marco, San Giorgio ve San Giusto adlı üç 8.500 tonluk gemiye bağlıdır.

San Marco sınıfı amfibi gemileri, İtalyan Donanması’nın hizmetinde 2000’li yılların başından beri bulunmaktadır. Bu sınıftaki iki gemi, San Marco ve San Giorgio, aslında aynı tasarıma dayanmaktadır. Her biri birkaç helikopter, hovercraft, zırhlı araç ve askeri personeli taşıma kapasitesine sahiptir. İki gemi arasındaki fark, San Giorgio’nun biraz daha büyük olması ve daha güçlü bir helikopter kapasitesine sahip olmasıdır. San Giusto sınıfı amfibi gemisi ise, San Marco ve San Giorgio’nun daha modern bir tasarımıdır. San Giusto, daha büyük bir helikopter kapasitesine sahiptir ve daha modern elektronik ekipmanlarla donatılmıştır. Ayrıca, San Giusto’nun diğer sınıftaki gemilere göre daha yüksek bir hıza sahiptir.

“Kahramanmaraş depremi” ardından İtalyan Donanmasına ait San Marco amfibi gemisi, İtalyan yardım gönüllüleri malzemelerini Türkiye’ye taşıyarak yardım operasyonlarına katılmıştı.
………………………………………………………………………….

YENİ AMFİBİ GEMİLER LXD OLARAK ADLANDIRILDI

İtalyan Donanması’nın yeni amfibi gemisi LXD (Landing Helicopter Dock) projesi, Donanma’nın mevcut amfibi gemileri olan San Giorgio sınıfı gemilerinin yerini alacak şekilde tasarlanmıştır.

Planlanan üç yeni geminin ilki için 1.2 milyar euro (1.3 milyar dolar) fon ayrıldı. İlk iki gemi 2028-30’da, üçüncüsü ise 2031’de hizmete girecek.

Bu gemiler ‘LXD’ olarak adlandırılacak, çünkü donanma geminin rolünü sınırlandırmak istemiyor.

Yeni gemiler yaklaşık 20 knot hızla hareket edebilen ve 7.000 deniz mili menzili olan gemiler olacak. Dizel güçlü yeni gemiler, yaklaşık 160 metre uzunluğunda, 29 metre genişliğinde ve 200 mürettebat ve 300 kişilik bir çıkarma birimi için yer sağlayacak.

Eski gemilerin aksine neredeyse geminin tam uzunluğunu kaplayan bir uçuş güvertesi olan yeni LXD’ler, NH-90 veya EH-101 helikopterleri için iki helikopterin kullanabileceği arka üst güverte bölümüne sahip olacaklar.

Yeni gemiler, İtalyan donanması tarafından inşa edilen II. Dünya Savaşı sonrasının en büyük gemisi olan 38.000 tonluk Trieste LHD ile birlikte hizmet verecek. Tüm gemiler İtalyan tersanesi Fincantieri tarafından inşa edilecek.

Alt güverte, Iveco şirketinden bu yıl satın alınan yaklaşık 20 yeni tekerlekli amfibi aracın çıkmasına izin veren birkaç yük konfigürasyonuna sahiptir. Iveco’nun geliştirdiği SUPERAV 8X8 Amfibi Çıkarma Aracının bu gemilerde kullanılması planlanmaktadır.

İtalyan savunma şirketi Iveco tarafından tasarlanan ve üretilen bir amfibi çıkarma aracı SUPERAV 8X8
……………………………………………………………………

SUPERAV 8X8, İtalyan savunma şirketi Iveco tarafından tasarlanan ve üretilen bir amfibi çıkarma aracıdır. Bu araç İtalyan Deniz Kuvvetleri’nin yeni Trieste sınıfı amfibi gemileri için tasarlandı.

SUPERAV 8X8, yüksek hareketlilik, balistik koruma ve su üstü/su altı harekat kabiliyetleri ile donatılmıştır. Araç, hem kara hem de su üzerinde çalışabilen, her türlü iklim koşulunda görev yapabilen, çeşitli görevlere uygun bir şekilde yapılandırılabilen modüler bir yapıya sahiptir.

İtalyan Vittoria tarafından inşa edilen 70 ton ve her biri 20 metre araç taşıyabilen iki LC-23 çıkartma gemisini de barındıracak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here