General Atomics firması, İnsansız Hava Aracı Mojave’nin C-130 Hercules kargo uçağı ile hızlı bir şekilde uzak bir konuma intikalini gösteren bir video yayımladı.

MQ-1C Gray Eagle’dan türetilen Mojave, General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI) tarafından 2021’in sonlarında ilk kez tanıtıldı. Mojave, engebeli ve yarı hazırlanmış alanlarından kısa kalkış ve iniş yapabilme özelliğine sahiptir.

Özel bölgelerde görev yapan özel kuvvet birimleri için uygun olduğu değerlendirilen Mojave, ABD Hava Kuvvetleri’nin Agile Combat Employment (ACE) ve Deniz Kuvvetleri’nin Expeditionary Advanced Base Operations (EABO) operasyon kavramlarıyla uyumlu hale gelmektedir.

Videoda, Mojave C-130’un yük bölmesinde kanatları yanlarına katlanmış şekilde taşınabilen bir insansız hava aracı olarak gösteriliyor. Yer destek ekipmanları, tek bir UH-60 helikopteri tarafından taşınabilecek kadar küçüktür. C-130’un yük bölmesinin içinden dört kişilik bir ekiple indirilip ve ardından montaj çalışmalarına başlanıyor. Görüntülerde, ekibin iki üyesinin bir AGM-114 Hellfire füzesini Mojave’nin kanat altı pylonlarına yüklediği görülmektedir.

Ayrıca, askeri operasyonlarda kullanılan insansız hava aracı, özellikle kuvvet koruması ve gözetleme için austere konumlarda görev yapabilecekleri belirtildi. “Austere konumlar”, askeri operasyonlar için hazırlıksız ve zorlu şartlara sahip alanları ifade etmektedir. İleri konuşlandırılmış anti-gemi füzeleri için hedef belirleme bilgileri sağlayabilen Mojave, haberleşme rölesi olarakta çalışabilir. Bu özellikler, ACE ve EABO operasyon kavramlarıyla uyumludur.

ACE terimi, ABD Hava Kuvvetleri’nin son yıllarda geliştirdiği bir kavramdır ve ABD’nin askeri müdahale kabiliyetinin arttırılmasına yönelik bir stratejik yaklaşımı ifade eder. ACE, geleneksel olarak düzenli hava üslerinin yanı sıra diğer yerlerde de hava operasyonları yapılmasına olanak tanıyan bir yaklaşımdır. Bu nedenle, ACE stratejisi, özellikle düşmanların havacılık varlıklarının üslerin yok edilmesi veya engellenmesiyle ilgili taktiklerini kullanması durumunda önemli bir avantaj sağlayabilir.

Elverişsiz veya sınırlı altyapısı olan ileri bölgelerde askeri operasyonları destekleme konsepti olarak tanımlanan Expeditionary Advanced Base Operations (EABO), ABD Deniz Kuvvetleri’nin bir stratejik çerçevesidir.

Bu konsept, düşmanların gerisindeki küçük adalar, sahil şeritleri veya kıyı bölgeleri gibi zorlu coğrafi alanlarda önceden hazırlanmış üsler veya konvansiyonel lojistik hatlarından yoksun askeri operasyonları desteklemek için tasarlanmıştır.

EABO konsepti, askeri operasyonların yerel koşullara ve düşman tehditlerine daha hızlı ve esnek bir şekilde uyum sağlamasına olanak tanır. Bu durum daha az tahrip edici ve daha ölçeklenebilir operasyonlar yoluyla çatışma alanında daha sürdürülebilir bir varlık sağlar. EABO’nun hedefi, daha küçük bir personel ve ekipman bileşimi ile daha geniş bir harekat alanını kontrol etmektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here