Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), kurulumunu başlattığı ” Demir Kuş ” (Iron Bird) olarak adlandırılan uçuş kontrol sistemi entegre test tesisi 2022 yılının Şubat ayında faaliyete geçeceğini açıkladı.

‘Demir Kuş‘‘ (Iron Bird) olarak adlandırılan uçuş kontrol sistemi entegre test tesisi ile yerli ve milli ürünlerin geliştirme, sertifikasyon ve üretim süreçlerinin hızlanması hedefleniyor. Tesis özellikle HÜRJET ve HÜRJET’in farklı konfigürasyonlarının kritik sistemlerinin birbirleri ile entegre olarak test edilmesi ve doğrulanması için güçlü bir altyapı sağlayacak.

Türkiye’de havacılık alanında bir ilk olacak test tesisi, Türkiye’nin beka projesi olarak adlandırılan Milli Muharip Uçak (MMU) için de kullanılacak.

Demir Kuş tesisi uygulanacak testler kapsamında, sistemler arasında Uçuş Kontrol Sistemi, Hidrolik Sistem, İniş Takımı Sistemi, Elektrik Sistemi (Simülasyon ve gerçek),  Basitleştirilmiş Kokpit ve Aviyonik Sistemler yer alacak.

Bu yapı Türkiye’de bir ilk ve Dünya’da sayılı firmaların kabiliyetleri arasında yer alacağını söyleyen, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Karşı yükleme sistemleri ile uçağın tüm kontrol yüzeylerine, çevresel şartlardan dolayı meydana gelecek olan ve manevralar esnasında maruz kalınabilecek yükleri uygulayarak, uçuş kontrol sistemi çıktılarının gözlemlenmesine olanak sağlanacak. Gerçek zamanlı kayıt, yeniden oynatma ve anlık analiz özellikleri ile toplanan veriler ‘Sanal İkiz‘ konseptinin çalışması için de öncül veri merkezi olarak tasarlandı.” dedi.

Demir Kuş tesisi faliyete geçtiğinde yaklaşık 50‘ye yakın kişi çalışacak, tesisin 30 yılı aşkın bir süre ile faaliyet göstermesi hedefleniyor.

Kaynak: TUSAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here