Savunma Sanayii Başkanlığı, yüksek hareket kabiliyeti ile öne çıkan hafif insansız kara aracı ACROB’un güvenlik güçlerine yardımcı olarak görevde olduğunu açıkladı.

Savunma Sanayii başkanı İsmail Demir’in sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, Yerli imkanlarla geliştirilen #ACROB hafif sınıf insansız kara araçları her türlü hava ve arazi şartlarında, değişik görüş koşullarında, 3 kamerası, hızı ve atikliğiyle keşif/gözetlemede güvenlik güçlerimizin minik yardımcıları olarak görevde! “ ifadelerini kullandı.

Keşif ve gözetleme, merdiven tırmanabilme ve sudan geçebilme gibi özelliklere sahip olan ACROB, yüksek hareket kabiliyeti ile öne çıkıyor.  ACROB’un, müdahalede zorluk yaşanan çeşitli bölgelere emniyetli bir şekilde girerek, keşif ve gözetleme yapması hedefleniyor.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 29 Eylül’de, insansız kara araçlarının (İKA), Kara Kuvvetleri Komutanlığı birliklerinde kullanılmaya başlandığını duyurmuştu. MSB’nin sosyal medyadan yaptığı duyuru ile birlikte, ACROB İKA’nın bir görseli paylaşıldı.

Bakanlığın açıklamasında, ” Muharebede, her türlü harekâtta girilemeyen, gözetlenemeyen ve müdahale edilemeyen bölgelere emniyetli bir şekilde girilebilmesi, gözetlenebilmesi ve müdahale edilebilmesini sağlayan İnsansız Kara Araçları (İKA) Kara Kuvvetleri Komutanlığı birliklerinde kullanılmaya başlanıyor. ” ifadelerinde kullanmıştı.

Kaynak: SSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here