ABD ordusunun envanterinde bulunan Bradley savaş aracının yerini alacak İsteğe Bağlı İnsanlı Savaş Aracı (OMFV) programının konsept tasarım aşamasına gelmesiyle, ihaleye katılan firmalar platformlarını ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen AUSA2021 fuarında sergiledi.

Programa katılan General Dynamics Land Systems, BAE Systems, Rheinmetall/Raytheon ve Oshkosh Defense uzaktan kontrol edilebilen, koruma ve ölümcüllük sağlayacak sürdürülebilir ve açık mimariye dayanan platformlarını fuarda sergiledi.

American Rheinmetall projeye katılacağı Lynx KF41 tasarımına dayanan OMFV Dijital Tasarım Konseptinin büyük ölçekli bir modeli ziyaretçilerine gösterdi. Şirketin iş geliştirme ve strateji direktörü Mike Milner, Amerikan Rheinmetall tasarımının ABD’de tasarlanıp üretilecek yeni bir taret içerdiğini ve “doğrudan ateş gücü ve öldürücülüğü açısından inanılmaz yeteneklere” sahip olacağını söyledi.

American Rheinmetall firması, “Team Lynx” adı verilen, Raytheon, Technologies, L3 Harris Technologies, Textron Systems ve Allison Transmission ile birlikte çalışıyor.

Modüler Açık Sistem Yaklaşımı (MOSA) mimarisi üzerine tasarlanan araç, akıllı 360° Durumsal Farkındalık Sistemine sahip.

BAE Systems OMFV projesine verdiği teklifte Elbit System ile birlikte çalışıyor. Fuarda yüksek manevra kabiliyetine sahip olan, aktif koruma ve açık mimariye dayalı aracı tanıttı.  Çok Amaçlı Zırhlı Araç’dan (AMPV) geliştirilen yeni Nesil Bradley’i temel alan araca UT30Mk2, IronFist, IronVision gibi ileri teknolojileri geliştirmek entegre etmek amacıyla BAE ve Elbit birlikte çalışıyor.

Yeni Nesil Bradley aracında güçlendirilmiş alt gövde, daha yüksek süspansiyon, başlatıcı Jeneratörlü (ISG) 600V elektronik ve yükseltilmiş güç aktarma organları gibi bazı iyileştirmeler içeriyor.Fuarda sergilenen modelde SAPA SG-850C yüksek verimli şanzıman kullanıldı. Yeni mekanik şanzıman, yüzde 68’lik aktarım verimliliğini yüzde 92’ye çıkarıyor.

BAE Sistemin mevcut Bradley’i temel alan yeni tasarım test aracı

General Dynamics Land Systems fuara Griffin III modeli aracını tanıtırken, modüler donanım ve yazılım içeren Katalyst Yeni Nesil Elektronik mimariyede sergiledi. Firma yetkilileri, mürettebatın üzerindeki yükleri hafifletmek amacıyla Otonom sürüş ve hedefleme konularında yapay zekadan yararlanıldığını söyledi. Platformun etkinliğini arttırmak için araç dışı robotik sistemlerle etkileşim kurmak amacıyla gerekli arayüzlerinin bulunduğunuda sözlerine ekledi.

UK Ajax şasisi üzerinden geliştirilen Griffin III, 50×319 mm SuperShot 50 mermi atabilen topa ve Iron First aktif koruma sistemine sahip. Ana silahı +85 ila -20 derece yükselebiliyor, aracın 2+6 mürettebat kapasiteside bulunuyor.

General Dynamics Land Systems fuara Griffin III modeli UK Ajax şasisi üzerine tasarlandı.

AUSA2021 fuarına katılan Oshkosh firması ilk kez OMFV projesine katılan Redback platformunu tanıttı. Firma projede, Güney Kore merkezli Hanwha Defense, Pratt Miller, Rafael, QinetiQ ve Plasan ile birlikte çalışıyor.

Platform Hanwha Redback şasisini ve Rafael Samson taret teknolojisini içeriyor.

Müşterek Hafif Taktik Araç ve Orta Taktik Araçlar dahil olmak üzere ABD ordusunun mevcut taktik tekerlekli araçlarını üreten Oshkosh ilk defa Zırhlı Muharebe Araç üretimine giriyor. Güney Kore merkezli Hanwha Defense ise Avustralya için tasarladığı Redback ile ihaleye katılıyor.

Oshkosh firması Güney Kore merkezli Hanwha Defense Redback tasarımına dayanan modeliyle OMFV katılıyor.

OMFV şartnamesine göre yeni platformlardan en az ikisinin C-17 Globemaster III ile taşınması gerekiyor. Araçlarda en az 30 mm top ve ikinci nesil FLIR gibi donanımlar bulunmalıdır.

Northrop Grumman Bushmaster ailesinin 50 mm XM913 otomatik topunun ilk atışları 2019 yılında Arizona’daki Big Sandy test sahasında başarıyla gerçekleştirildi. AUSA2021 fuarında ilk kez tanıtılan top, geçtiğimiz günelerde ABD Ordusu’nun OMFV ihalesini kazanan aracını donatmak için seçildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here