Robot Köpek

ABD merkezli Ghost Robotics ve SWORD International firmaları silah entegre edilmiş ‘ Robot Köpek’ geliştirmek için bir araya geldi.

Washington’da AUSA fuarında, SPUR olarak adlandırılan Dört Ayaklı İnsansız Kara Araçları (Q-UGV) Robot Köpek üzerine eklenmiş 6.5 mm Creedmoor mühimmatı kullanan bir tüfekli modeli sergilendi.

ABD Hava Kuvvetleri’nin Florida’daki Tyndall Hava Kuvvetleri Üssü’nde güveliği sağlamak için sınırlı sayıda Robot Köpek (Q-UGV) test ediliyor.

SPUR modelinin 6.5 mm mühimmatlı silahın tam konfigürasyonu, ne kadar mühimmat aldığı ve yeniden doldurmanın ne kadar zor olabileceği konusundaki soruları şu an cevapsız. Ghost Robotics yetkilileri SPUR’un boş durumdayken, bölmeyi temizleme ve silahı emniyete alma talimatı verilebileceğini söyledi.

6.5 mm Creedmoor mühimmatı şu anda Amerika Birleşik Devletleri ordusunda ve dünyadaki bir çok ordu tarafıdan yaygın olarak kullanılıyor.

Robot Köpeklere 5.56x45mm AR-15/M16 ailesi tüfekleri ve daha büyük kalibreli Armalite AR-10 veya keskin nişancı tüfeği Knights Armament Company SR-25 entegre edilebileceği belirtiliyor. Fuarda sergilenen modelde tüfeğin ucunda bir susturucu takılmış, rakiplerine ateş açarken atışın nereden geldiğini gizlemek için kullanılıyor.

Ghost Robotics, SPUR’un 1.200 metreye veya yaklaşık 3.940 fite kadar hassas ateş etme yeteneğine sahip olduğunu söylüyor.Dört ayaklı tasarımı sayesinde etkileyici stabilizasyon imkanı veren Robot Köpek, üzerindeki nişan alma sistemi tablet benzeri cihazlara yüklenebilen bir uygulama olan Android Team Awareness Kit’i (ATAK) kullanarak hedefe ateş edebiliyor.

Hava Kuvvetleri’nde test edilen Q-UGV’lere üzerine takılan kameralar ile sanal gerçeklik kaskları komuta merkezinden yönlendirilmesi deneniyor.Tasarım halinde olan Q-UGV’lere yapay zeka kabiliyeti eklenerek, potansiyel tehditleri tespit etmek ve bunlara “kilitlenmek’ imkanı verebiliyor. Ateş açma yetkisi operatörelerin insiyatifi ile gerçekleşiyor.

Bu tür ‘Robot Köpekler ‘ 6.5 mm’lik bir Creedmoor mühimmatlı silahı ile daha uzun menzillerdeki tehditlere cevap verebilecek. Askeri uzamanlar, bu tür İKA’ların kilit görevlerden biri olan çevre güvenliği, keşif-gözetleme ve meskun mahal çatışmalarında önemli avantajlar sağlayabileceği belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here