Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) 19 uçağı kapsayan Erciyes C130 projesinde 7 uçağın modernizasyon çalışmalarını tamamladığını açıkladı.

TUSAŞ tarafından sosyal medyadan yapılan duyuruda, “Toplam 19 uçağı kapsayan Erciyes C130 modernizasyon projesinde bugüne kadar son teknolojilerin entegre edildiği 7 uçağın modernizasyon çalışmalarını tamamladık.” ifadeleri yer aldı.

Aralık 2006’da SSM ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii arasında imzalanan C-130E/B Aviyonik Modernizasyon (Erciyes) Sözleşmesi kapsamında, Hv.K.K.lığı envanterindeki 13 adet C-130E ve 6 adet C-130B nakliye uçağının Aviyonik Modernizasyonu gerçekleştiriliyor.

C-130 Aviyonik Modernizasyon Projesi ile uçaklar; uluslararası seyrüsefer ihtiyaçlarına (GATM, RVSM, CAT-II) uyumlu, 4 MFD (Kayan Harita kabiliyetli 4 adet renkli Çok Maksatlı Ekran ) ve 2 CDU (Merkezi Gösterge Birimi ) ile modernize edilmiş, yüksek harekat etkinliğine sahip çok amaçlı 2 görev bilgisayarı ve yer görev planlama sistemi ile gece görüş uyumlu gösterge ve aydınlatma sistemleriyle donatılmış olarak teslim ediliyor.

Modernizasyon durumsal farkındalığı artan uçaklar, kalkıştan inişe kadar otomatik rota takibiyle emniyetli uçuş imkanı kazanmış oldu.

Modernizasyonu tamamlanan ilk prototip 2014 yılında teslim edildi.TUSAŞ, Erciyes Programı ile birlikte C-130 nakliye uçağı kullanan pek çok ülkenin de modernizasyon ihtiyacının karşılanmasında önemli bir avantaj elde edecek.

Kaynak: TUSAŞ, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here