Havacılık alanında faliyet gösteren Hollanda Havacılık Merkezi (NLR) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) arasında işbirliği protokolü imzalandı.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ve heyeti, Hollanda Havacılık Merkezi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında NLR CEO’su Michel Peters katılımıyla işbirliği protokolü imzalandı.

Protokol ile uzay sanayi ile alakalı araştırma projeleri, eğitimler, modelleme, test ve yeni üretim teknikleri alanlarında iş birliği gerçekleştirilecek.Her iki şirket devam eden ve gelecek projelerinde daha fazla işbirliği oluşturmayı amaçlıyor.

Hollanda Havacılık Merkezi (NLR) 100 yıllık geçmişi ile Hollanda’nın havacılık alanına odaklanan ilk ve tek araştırma merkezidir.NLR merkezi 1921 yılında hava frenini geliştirerek dünyada adını duyurmuştur.Merkez 1962 yılında ilk dijital kaydedeciyi geliştirdi. Uçağa uygulanan yükler uçuş sırasında ölçüldü ve gerçek zamanlı olarak dijital kaydedeciye yüklendi. İlk olarak KLM’nin DC-8 uçaklarında uygulandı.

LNR, dünyanın ilk kızılötesi astronomik uydusu IRAS,ı 1983 yılında piyasaya sürdü. 1000 kg ağırlığındaki uydu, sadece altı ay içinde tüm gökyüzünü keşfetti.

2012 yılında, Avrupa Temiz Gökyüzü programı ( Clean Sky) kapsamında, dünyadaki en gelişmiş rüzgar tüneli modelini teslim etti. Temiz Gökyüzü programı, uçakların ürettiği CO2 gaz emisyonlarını ve gürültü seviyelerini azaltmayı amaçlayan ileri teknoloji geliştiren en büyük Avrupa araştırma programıdır.

Kaynak: TUSAŞ, NLR, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here