Boeing firması, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 4 adet CH-47F Chinook Ağır Nakliye Helikopteri teslimatı gerçekleştirdi. İzmir’e deniz yoluyla gelen helikopterler montajlanarak biriliklerine intikal etti.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın ağır nakliye helikopteri ihtiyacını karşılamak için 2011 yılında Boeing firmasına siparişi verilen 11 adet çift motorlu ve çift rotorlu CH-47F Chinook helikopterlerin 4 adetin gelmesiyle siparişi verilen bütün helikopterler teslim edilmiş oldu. Helikopterlerin ilk üçü 14 Temmuz 2016 tarihinde gemi ile İzmir Limanı’na gelmişti

ABD Büyükelçiliği, sosyal medyadan paylaştığı mesajda, Türkiye’nin an itibarıyla en güncel ve gelişmiş ağır yük helikopterine sahip olduğunu”  belirtti

Teslimatı yapılan helikopterler, Özel Kuvvetler Komutanlığı’na ve Milli Savunma Bakanlığına teslim edilerek, bakanlığın kullanımına verilecek.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ilk parti CH-47F siparişini 2011’de vermişti. 7 Ocak 2015 tarihli Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) Toplantısında ise ilave beş Chinook Helikopterin daha sipariş edilmesi, böylelikle helikopter sayısının 11’e çıkarılması kararlaştırılmıştı.

EFES 2018 tatbikatına Kara Kuvvetleri envanterinde bulunan Chinook CH-47F tipi helikopterlerde katılmıştı. Chinook CH-47F helikopteri Cobra tipi zırhlı aracı taşırken görüldü.

CH-47F, ABD Ordusu ve uluslar arası savunma güçleri kullanımına uygun gelişmiş bir çoklu görev helikopteridir. Bu helikopterde tam entegre, dijital kokpit idare sistemi, Ortak Havacılık Mimarisi Kokpit ve uçağın performans ve taşıma özelliklerini tamamlayan gelişmiş kargo taşıma kabiliyetleri mevcuttur.

İki rotorlu CH-47 helikopterleri her biri 4 bin 733 beygir güç üreten iki adet Honeywell 55-GA-714A motorundan güç alıyor. Yaklaşık 10 ton taşıma kapasitesine sahip olan CH-47 Chinook, birliklerin silah, mühimmat, yakıt ve malzemelerini taşıyabiliyor.

Helikopterin, sahip olduğu koltuk düzeniyle 33-55 personel veya sedyeyle 24 yaralıyı 3 refakatçı ile taşıyabilme kabiliyetinin olduğu, helikopterin üç yük kancasıyla yaklaşık 8 ton yükü gövde altında harici olarak nakledebildiği belirtiliyor.

Türk Deniz Kuvvetleri’nin en büyük deniz platformu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) TCG Anadolu’nun envantere girmesiyle, CH-47 Chinook helikopterleri TCG Anadolu’da yoğun kullanılması planlanıyor.

Kaynak: Ajanslar, US Embassy Turkey,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here