Londra merkezli Suudi gazetesi Şark’ul Avsat, İsrail ilk kez F-35I savaş uçaklarını kullanarak Irak’da bulunan İran’a ait silah deposunu vurduğunu yazdı.

Batılı diplomatik kaynaklarına dayandırılan haberde, İsrail’e ait bir F-35I uçağı 19 Temmuz’da Bağdat’ın kuzey doğusunda İran’a ait cephaneliği vurduğu belirtildi. Bağdat’a 40 km, İran’a 80 km uzaklıkta bulunan Ashraf üssündeki silah deposu, İran destekli Bedir Tugayları ve Haşdi Şabi tarafından kullanıldığı belirtiliyor.Gazete başka bir saldırıda ise İnsansız Hava Arcı ile yapıldığını yazmıştı.

El Arabiya gazetesi, saldırının İran Devrim Muhafızları üyeleri ile Hizbullah askerlerinin öldüğünü yazdı.Hedefin soğuk gıda kamyonları içersinde gizlenmiş balistik füzeler olduğu belirtildi.

İsrail basını ise haberi, “İsrail Ortadoğu’daki İran hedeflerine yönelik hava saldırısını genişletiyor..” şeklinde duyurdu.

1981’de Irak’ın nükleer tesislerine yapılan hava saldırısından bu yana Irak’a İsrail tarafından yapılan ilk saldırı olduğu belirtildi.

İsrail kaynakları saldırılar konusunda sessizliğini korurken, İran ve Irak’ı Lojistik depolama üssü kurduğu için suçladığı biliniyor.

İsrail, 2018’de F-35I uçaklarınında kullanıldığı 200’den fazla hava saldırısı gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Kaynak: Şark’ul Avsat, El Arabiya, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here