Türk Havacılık ve Uzay Sanayii,(TUSAŞ) HÜRJET’in yakıt sistemleri testlerini gerçekleştirmek için yerli imkanlarla tasarlanan test tesisi kurdu.

Türkiye’nin ilk jet eğitim uçağı HÜRJET’in yakıt sistemi ilk uçuştan önce yerde güvenli bir şekilde uçurulup test edilecek. HÜRJET’in birebir yakıt tankları ve yakıt sistemi ile yapılacak testlerde; uçaktaki yakıt transfer, dolum/boşaltım, motor besleme ve havalandırma sistemleri ve sızdırmazlık süreçleri değerlendirilecek.

HÜRJET’in görev ömrü süresince devrede kalacak olan bu tesisten edinilen tecrübe ile Milli Muharip Uçak da (MMU) yakıt sistemleri testleri gerçekleşeceği yeni bir tesisi kurmak için çalışmalar başladı.

Test merkezinden edilecek olan veriler ile uçak tasarım bilgileri ülkemizde kalması sağlanacak.

HÜRJET Jet Eğitim Uçağı projesinde Gövde montajının devam ediyor.

TUSAŞ’ın 50’inci kuruluş yıl dönümünde 18 Mart 2023 tarihinde gökyüzü ile buluşturacağı HÜRJET Jet Eğitim Uçağı için çalışmalarını hızlandırdı. Gövde montajının devam ettiği HÜRJET projesinde daha önce hareketli yüzey testlerinin gerçekleştireceği Demir Kuş Test Tesisi ve HÜRJET 270 Mühendislik Simülatörü’nü kuran şirket, bu kapsamda HÜRJET’in yakıt sistemlerinin test edileceği yeni bir tesisi daha şirkete kazandırmış oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here