ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, Yüksek irtifa ve uzun menzilli hava savunma sistemi SİPER çalışmalarında sona gelindiğini, çok yakın bir zamanda envantere gireceğini söyledi. İkinci,“ÇAKIR’ın İlk atışı bu senenin sonunda AKINCI İHA üzerinden yapılacak.” dedi.

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, CNN TÜRK’te ‘Hafta Sonu’ programında Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı.

SİPER’in yüksek irtifa ve uzun menzilli bir hava savunma sistemi olacağını açıklayan İkinci, “SİPER, yüksek irtifa uzun menzilli hava savunma sistemimiz olacak. Çalışmalarda sona gelinmiş durumda. Çok yakın zamanda TSK’nın envanterine girecek hale gelecek.” dedi.

SİHA mühimmatlarının büyük kısmını ROKETSAN olarak ürettiklerini söylene İkinci, ” bu alanda çok başarılı bir noktaya doğru gidiyoruz. Türkiye, dünya ile rekabetten daha ziyade, dünyada bazı segmentlere lideriz diyebilirim. “ dedi.

MAM-L, MAM-C ve MAM-T ailesi SİHA’larımızın vurucu gücünü oluşturan ana mühimmat aile olarak düşünülebileceğini söyleyen İkinci, “16 km üzerinde menile sahip MAM-L şu anda dünyada kendi alanındaki en önde giden mühimmatlardan bir tanesi, çokça üretildi, alanda kendi rüşdünü ispatladı.” ifadelerini kullandı.

Omuzdan atılan (MANPADS) Hava savunma için kullandığımız SUNGUR füzemiz, testleri tamamlanmış, seri üretim faliyetleri devam etiğini söyleyen Murat İkinci, ” Özellikle helikopter, İnsansız Hava Araçları gibi tehditlere karşı 4.5 km yükseklikte, 8,5 km kadar mesafede etkin hava savunma koruması sağlayan füzemizdir. Herhangi bir helikoptere, zırhlı araca, deniz aracına monte edilebilen sistemlerdir.” bilgisini verdi.

Kara araçlarını imha edecek tanksavar tarafında da KARAOK çözümü olduğunu söyleyen İkinci, ” şu anda çalışmalarımız bitti.Seri üretim noktasına çok yakın bir noktada..” dedi.

OMTAS (Orta Menzilli Tanksavar Füzesi ) ve L-UMTAS (Lazerli Güdümlü Uzun menzili Tanksavar Füzesi) hakkında konuşan Murat İkinci, ” bu tanksavarların özelliği TANDEM başlığı ile çok ciddi zırha sahip ana muharebe tankları dahil, 1 metrenin üzerinde saf çeliği delebilecek harp başlığına sahip” ifadelerini kullandı.

ÇAKIR FÜZESİNİN YIL SONU İLK ATIŞLI TESTİ YAPILACAK

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, “Atmaca’nın küçük kardeşi, Roketsan’ın yaramaz çocuğu” dediğimiz ÇAKIR füzesi aslında küçük olmasına rağmen üzerinde çok ciddi teknolojileri barındıran bir ürün ( sensör, fizyon, sürü teknolojileri) olduğunu belirtti. İkinci, “150 km ye kadar kara, deniz, İHA ve kıyı savunma sistemlerinden atılabilecek kabiliyette ve hedefine her koşuldu vurabilen sistem.” olduğunu söyledi.

İlk atışı bu senenin sonunda AKINCI İHA üzerinden yapılacağını söyleyen İkinci, “geliştirilmesi devam eden KIZILELMA İnsansız Muharip Uçağı’nda da kullanılcak.” dedi.

Savunma Sanayii Başkanlığı ile koordineli olarak Silahlı İnsansız Deniz Araçları (SİDA) geliştirme çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Murat Demir, “SİDA’lardan da başarıyla gemisavar füzesi olarak ÇAKIR kullanılcak. Bunun yanısıra Kara araçlarında da kullanılacak..” şeklinde konuştu.

ATMACA VE ÇAKIR KULLANAN MOBİL KIYI SAVUNMA SİSTEMİ İLK ATIŞINI YAPTI

ATMACA gemisavar füzemiz yine ROKETSAN’ın kendi kaynaklarıyla geliştirmiş olduğu “kıyı savunma sistemi” de hem ATMACA hem de ÇAKIR füzesin kullandığını belirten İkinci konuşmasına şöyle devam etti: “mobil olarak deniz tarafından savunma sağlayacak mobil bir kıyı savunma sistemini hayata geçireceğiz. Bunu ilk atışı çok yakın zamanda başarıyla yaptık. Hem ATMACA’yı hem ÇAKIR’ı bir arada kullanabilen mobil ve hareket esnekliği olan kıyı savunmamızı sadece denizdeki unsurlarda değil, kara unsurlarımızda da olacak.”

ÇAKIR’ın motorlarını KALE ARGE firmamız geliştiriyor, diğer füzelerimiz de SOM VE ATMACA dahil olamak üzere yerli motorlarımızı kullanıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here