Milli Muharip Uçak (MMU) projesinde TUSAŞ ile HAVELSAN arasında işbirliği anlaşması imzalandı.Savunma Sanayii Başkanlığı, işbirliğinin yazılım geliştirme, simülasyon, eğitim ve bakım gibi konuları kapsadığını açıkladı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Twitter hesabından yaptığı duyuruda, “Tedbirleri en üst seviyede tutup çalışmalara devam ediyoruz. Milli Muharip Uçak için TUSAŞ ile HAVELSAN arasında iş birliği imzası atıldı. Bu iş birliği kapsamında yazılım geliştirme, simülasyon, eğitim ve bakım gibi birçok çalışma gerçekleştirilecek.” ifadelerini paylaştı.

SSB Başkanı İsmail Demir, işbirliği anlaşmasının gömülü eğitim/simülasyon, eğitim ve bakım simülatörleri ve çeşitli alanlarda verilecek mühendislik desteği (Virtual Test Environment, proje seviyesi yazılım geliştirme ve siber güvenlik) konularını kapsadığını söyledi.

Demir açıklamalarına şöyle devam etti: “MMU’nun Geliştirilmesi Projesi tamamlandığında ülkemiz dünyada ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alacak.”

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030’lu yıllardan itibaren kademeli devreden çıkarılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini TF-X (MMU)  Milli Muharip uçağının alması planlıyor.

Yüksek teknoloji gerektiren 5.nesil savaş uçaklarını sayılı ülkeler üretebiliyor. ABD’nin F-35 ve F-22 leri, Rusya’nın SU-57, Çin’in J-20 ve J-31’leri, Japonya’nın X-2 deneysel savaş uçakları (Japonya iptal etti), İsveç FS-2020, Güney Kore KFX-100/200, Avrupa’nın Yeni Nesil Savaş Uçağı (The European Next Generation Fighter – NGF) modelleri ve İngiltere’nin Tempest projeleri bulunuyor.

Türkiye’de bu trendi kaçırmamak için ihtiyaçlarına göre 5.nesil bir savaş uçağı yapmak için çalışmalara başladı. Yüksek teknoloji gerektiren bu projelerde yeterli bilgi birikimi için Türkiye’nin çalışmaları sürüyor.

TF-X’in projelendirildiği şekilde, TAI tesislerinde, 29 Ekim 2023 tarihinde roll-out seremonisinin yapılması ve 2029 yılından itibaren muharip filolarımızda göreve başlaması planlanmıştı.

Kaynak: SSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here