ABD Donanmasının planlamasında bulunan FFG (X) Çok Rollü Güdümlü Füze Fırkateyni projesinde İtalyan Fincantieri firmasının FREMM tasarımı seçildi.

Wisconsin’deki Marinette Marine Corporation’u (MMC – Fincantieri Marinette Marine) tersanesinde inşa edecek olan Fincantieri’nin FREMM tasarımı, Fransız ve İtalyan donanmalarında çok görevli fırkateyn olarak görev yapıyor.

ABD Fincantieri firmasının inşata başlaması için 795 milyon dolarlık sözleşme imzalanacak.Tüm opsiyonlar ile tasarım ve inşa sözleşmesinin; 1’i ana gemi, 9’u opsiyonlu olmak üzere toplam 10 gemiyi kapsadığını açıklandı.Toplam sözleşmenin değerinin 5.58 milyar dolar olması tahmin ediliyor.

ABD Donaması FFG (X) çok rollü fırkateyn programı kapsamında geçen yıl başlatılan kavramsal tasarım yarışmasında 300 yakın tasarım incelendi.Donanma beş firmadan geri bildirim istedi, bu firmalar Lockheed Martin tek gövdeli LCS gemisi, Austal USA trimaran versiyonu, Fincantieri’nin FREMM, Navantia’nın F-100 fırkateyni, Huntington Ingalls’ın FF4622 tipi fırkateyni.

FFG (X) programına başka tasarımlarından eklenebileceğini belirten donanma, İngiltere’nin yıllardır en başarılı tasarımlarından biri olan İngiltere, Kanada ve Avustralya’da fırkateyn ihalelerini kazanan BAE Systems’in Tip 26 olabileceğini açıklamıştı.

FFG (X) programında radar sistemi olarak Huntington Ingalls firması ve Bath Iron Works tarafında inşa edilen DDG Flight III tasarımında kullanılan SPY-6 radarının küçültülmüş versiyonu kullanılacak. Gemide modifiye edilmiş Lockheed Martin’in ‘Aegis Silah Sistemi entegre edilecek ve Lockheed Martin’in MK 41 Dikey Fırlatma Sistemi (VLS) ile 32 hücre yerleştirilecek.Denizaltı harbinde (ASW) ise LCS gemilerinde kullanılan görev modüllerine benzeyen sistemler olacak.

Yeni gemilerde LAZER silahı kullanmayı planlayan donanma, silah için yeni bilgisayar ve kontrol konsolu kurmak istemiyor. Açık kaynaklı arayüz ile kullanılan ortak sisteme yüklenerek çalışması isteniyor.

Amerikan kongresinde LCS gemileri ile FFG(X) programı tartışmaları gündeme gelmişti. LCS gemilerinin maliyetinin artması, hayatta kalma olasılığın düşük olması, ( savaş esnasında hasara dayanma kabiliyeti) yeterince silahlandırılmadığı endişesi yıllarca tartışıldı.Gemilerin kullandığı modüler görev paketlerinin etkin kullanılmadığı ve test edilmesine ilişkin kaygılar dile getirilmişti.

LCS gemilerinin diğer problemi maliyetlerinin fazla olması. Senato Silahlı Hizmetler Komitesi bu gemilere yaklaşık 12,4 milyar dolar harcandığını bunun korkunç bir israf olduğunu savunuyordu.

Tartışmalar ABD Donanmasının planlamasında bulunan FFG (X) Çok Rollü Güdümlü Füze Fırkateyni ile LCS gemileri arasında yoğunlaştı. Yeni stratejiye göre Washington’un önceliği artık “terörizm değil Çin ve Rusya gibi güçlerle rekabet” olacak.Bu sebeple LCS gemilerine ihtiyacın kalmadığı, açık denizlerde görev yapacak daha fazla FFG (X) Çok Rollü Güdümlü Füze Fırkateyni ihtiyaç olduğu ileri sürüldü.

Kaynak: Ajanslar, USNI news, SN, naval-technology, Austal, Ajanslar, foxtrotalpha,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here