NATO, Akdeniz’de gerçekleştirilen operasyonda bir helikopterin kaybolduğunu açıkladı.Milli Savunma Bakanlığı, TCG SALİHREİS Fırkateyni ve görevli helikopterin arama-kurtarma çalışmalarına katıldığını belirtti.

NATO sözcüsü, NATO komutası altındaki gemiden kalkan bir helikopterin kaybolduğunu doğruladı. Sözcü, Arama kurtarma çalışmalarına Kanada, İtalya ve Türkiye’den uçak ve gemiler katıldığını, Yunanistan ve ABD’den ek destek alarak operasyonların devam ettiğini söyledi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun bugün yaptığı açıklamada, Helikopter kazasında bir kanada askerinin öldüğünü, diğer 5 personelin kayıp olduğunu açıkladı.

İlke gelen bilgilere göre kaza yerinin İtalyan Uçuş Bilgi Bölgesinde (FIR) yer alığından İtalyan yetkililer arama kurtarma operasyonlarını koordine ediyor. Yunanistan gerekirse yardım hazır olduklarını belirtirken, NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2’de (SNMG-2) bulunan Türk Deniz Kuvvetleri’nden Barbaros sınıfı TCG Salih Reis’in (F-246) bölgede olduğu bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığı Twitter hesabından yaptığı duyuruda, “TCG SALİHREİS Fırkateynimiz ve görevli helikopterimiz, dün akşam İyon Denizi’ne düşerek kaybolan Kanada’ya ait FREDERICTON Fırkateyni’nin helikopterini ve mürettebatını arama-kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.” ifadelerini kullandı.

NATO düşen helikopterin milliyeti konusunda her hangi bir açıklama yapmadı.

Düşen helikopterin Kanada Fırkateyni HMCS Fredericton fırkateynine bağlı CH-148 tipi helikopter olduğu belirtildi.

Bölgede NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2’den (SNMG-2) gemilerin görev yaptığı biliniyor. SNMG2 görev grubunda, İtalyan Deniz Kuvvetleri’nin Fremm sınıfı ITS Victoria Fasan (F-591), Türk Deniz Kuvvetleri’nden Barbaros sınıfı TCG Salih Reis (F-246) ve Kanada Deniz Kuvvetleri’nden HMCS Fredericton fırkateynleri bulunuyor.

Kaynak: AP, Ajanslar, MSB,

Sikorsky CH-148 Cyclone
Kanada Kraliyet Donanması’nın (RCN) sekizinci Halifax sınıfı fırkateyni HMCS Fredericton (FFH 337)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here