Denizaşırı görevdeyken 64 personelinin Koronavirüs (COVID-19) testi pozitif çıkan USS Kidds (DDG-100) savaş gemisi, test, karantina ve dezenfekte çalışmaları için San Diego limanına geri döndü.

Arleigh Burke sınıfı füze destroyeri USS Kidds, donanmanın Koronavirüs salgını ile görevedeyken geri dönen ikinci gemisi oldu. Gemide 64 mürettebatın koronavirüs testi pozitif çıktmıştı.

Donanma salı günü yaptığı açıklamada iki ciddi vakanın ABD’ye tıbbi tahliye ile getirildiğini, diğer 15 denizcinin ise izlenmesi için Wasp sınıfı amfibi saldırı gemisi olan USS Makin Island (LHD-8) transfer edildiğini söyledi.

USS Kidds personeli tıbbi taramaların ardından testi negatif çıkanlar gemiden ayrılarak karantinaya alınacak. Geminin çalışabilmesi için gereken temel hizmetler ve temizlik için testi negatif çıkan küçük bir personel gemide kalmaya devam edecek. Bu denizciler uygun kişisel koruyucu ekipmanlarla donatılacak ve Hastalık Kontrol Merkezi’nin rehberliğine göre sosyal mesafeyi koruyarak çalışacak.

ABD Donanması Tıp bölümü personeli USS Kidd (DDG 100) savşa gemisinde bulunan personelden test için kan alma işlemi gerçekleştiriyor.
……………………………………………………….
Kaynak: US Navy

İzolasyon ve temizlik önlemlerine ek olarak, virüsün yayılması hakkında daha fazla bilgi edinmek için gönüllü mürettebatta seroloji testi yapılacak. Serumda antikor yada antijen aranmasına dayalı testlere “serolojik test” adı verilir. Donanma Tıp bölümü aynı işlemi USS Theodore Roosevelt (CVN-71) uçak gemisinde de yapmaya devam ediyor.

Testi negatif çıkan personel gemiden ayrılırken USS Kidd (DDG 100) savaş gemisinin sancağını selamlıyor.
……………………………………………………………….
Kaynak: US Navy

ABD’nin USS Theodore Roosevelt (CVN-71) uçak gemisinde görevli bir askerin yeni tip koronavirüs (COVID-19) nedeniyle hayatını kaybettiği bildirilmişti.Gemide 103 askerde daha Corona virüsü tespit edildiği, böylece uçak gemisinde Corona vaka sayısı 550’ye yükseldiği açılanmıştı.

Pentagon ve Kongrede Koronavirüsün (COVID-19) ordunun savaş hazırlığını olumsuz etkileyeceğini dair endişelerin arttığı bildirildi. Generaller uzun vadede oluşabilecek risklere karşı bir planlamanın yapılması gerektiğini söylüyor. Salgının aylarca sürebileceğine dair öngörüler, Pentagon ve Kongrede virüsün ‘ordunun savaşma hazırlığını’ ciddi şekilde etkileyebileceği tartışılıyor.

Kaynak: USNI News, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here