NATO’nun Orta Akdeniz ve Ege Denizi’nde konuşlandırılan NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2) bulunan Türk Deniz Kuvvetleri unsurları ile Yunanistan fırkateyn ve uçakları iki günlük tatbikat gerçekleştirdi.

İtalyan Deniz Kuvvetleri’nin Fremm sınıfı ITS Victoria Fasan (F-591), Türk Deniz Kuvvetleri’nden Barbaros sınıfı TCG Salih Reis (F-246) ve Yunanistan Deniz Kuvvetleri’nden Elli sınıfı Navarinon (F-461) fırkateynleri hava savunma tatbikatı dahil olmak üzere farklı taktik çatışma senaryolarından bir PASSEX (Geçiş Tatbikatı) gerçekleştirdi. Senaryolar gereği tatbikata Yunanistan Hava Kuvvetleri’nden F-16 C/D savaş uçakları katıldı.

Milli Savunma Bakanlığı 24 Nisan’da yaptığı açıklamada, “NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2’de görevli TCG SALİHREİS ve İtalyan ITS V.FASAN fırkateynleri ile Türk Deniz Kuvvetlerinden TCG GAZİANTEP fırkateyni ve TCG RÜZGAR hücumbotu 23 Nisan 2020 günü Akdeniz’de deniz eğitimleri icra etmiştir.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, geçiş eğitimleri kapsamında, gece şartlarında deniz harp nevilerine yönelik eğitimler ile harekât sahasında taktik deniz resminin oluşturulması eğitimleri icra edilmiştir denildi.

Türkiye, 29 NATO üyesi içerisinde NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 ve NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2’ye en fazla katkı veren ikinci devlet konumundadır. Ayrıca NATO’nun Akdeniz’de icra ettiği Deniz Muhafızı Harekâtına en fazla katkıyı sağlamaktadır.

SNMG2 bünyesinde ITS V.Fasan, TCG Salih Reis ve HMCS Fredericton fırkateynleri görev yapmaktadır.

NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2) bünyesindeki gemilerin katıldığı tatbikat kapsamında denizde durumsal farkındalığın artırılması amacıyla 19 ve 20 Ocak’ta da iki defa Geçiş Eğitimleri (PASSEX) gerçekleştirmişti. 19 Ocak’taki PASSEX Faaliyetleri’ne görev grubunda görevli TCG Oruçreis (F 245), ITS Carabiniere (F 593), FGS Hamburg (F 220) ve Yunan Fırkateyni HS Limnos (F 451) gemileri katıldı. Eğitimlerin ikinci ayağında ise SNMG-2 bağlısı platformlar, TCG Salihreis (F 246) fırkateyni ile 20 Ocak’ta Geçiş Eğitimleri icra etmişti.

Kaynak: NATO, MSB, ukdefencejournal, Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here