Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) A400M nakliye uçaklarına yeni bir kabiliyet “Yönlendirilmiş Kızılötesi Karşı Tedbir” (DIRCM) sistemini kazandırdı. DIRCM sistemi bir füze uyarı ünitesi aracılığı ile gelen füzeleri algılayabilecek ve elde taşınabilen hava savunma sistemlerinden A400M uçağına yönlendirilen füzeleri yok edilebilecek.

Airbus Defence and Space ile birlikte A400M uçağı programında ilk kez “Resimden-Üretime” yani hazır tasarım verisi ile üretim teknolojisinden “Tasarımdan-Üretime” yani tasarım verisinin TUSAŞ tarafından oluşturulması sürecine geçmiş oldu.

Proje kapsamında ilk kez Kızılötesi Karşı Tedbir” (DIRCM) sistemi A400M’in MSN 105 kuyruk numaralı hava aracına entegre edildi.

TUSAŞ, DIRCM Projesi için 405 adet detay ve alt montaj parçası üretim ve teslimat süreçlerini yönetiyor. DIRCM donanımı uçağa 360 derece koruma sağlayabiliyor, çoklu hedef yeteneği ile aynı zamanda birden fazla füzeyi algılayabiliyor.

Hali hazırda TUSAŞ, A400 M programında ön – orta gövde, kuyruk konisi ve arka gövde üst panel, kanatçıklar / sürat frenleri, paraşütçü & acil çıkış kapıları, son montaj hattı yönetimi/desteği yanı sıra tüm gövde kablo donanımı, ışıklandırma ve su/atık sistemlerinin tasarım ve imalatını, kokpit hariç olmak üzere tüm iç ve dış aydınlatma sistemlerini, atık/temiz su sistemlerinin birinci derece tasarım ve tedarik sorumluluğu da üstlenilmiş durumda.

TUSAŞ, DIRCM yapısal tasarım ve analizi, ekipman montaj tasarımı, retrofit çözüm tasarımı, detay parça üretimi, montajı ve her bir uçak için toplam 2 km yeni kablo imalatı iş paketini de gerçekleştirmektedir.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, ” Yeni nesil bir teknolojinin alt yapısını ilk kez A400M uçağına entegre ederek ülkemizin havacılık kabiliyetlerine katkı sunmayı sürdürüyoruz. Dünya’nın en büyük uçakları arasında yer alan A400M programında kusursuz üretim ve teslimat süreçlerimize devam ediyoruz. Emeği geçen çalışma arkadaşlarımı kutluyorum” ifadelerini kullandı.

A400M programında toplam yüzde 7’nin üzerinde bir iş payına sahip olan TUSAŞ, 176 adet A400M uçağını kapsayan projede bugüne kadar toplam 135 uçaklık seti üreterek Airbus Defence and Space firmasına sevkiyatını gerçekleştirdi.

Kaynak: TUSAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here