ROKETSAN tarafından geliştirilen Denizaltı Savunma Harbi Roketi ve Atıcı Sistemi’nin TCG KİLİMLİ ve TCG KARADENİZ EREĞLİ karakol gemilerinden atışlı Deniz Kabul Test faaliyetleri Karadeniz’de başarıyla gerçekleştirildi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, ” Millî Denizaltı Savunma Harbi Roketi ve Atıcı Sistem Tedariki Projesi kapsamında; TCG KİLİMLİ ve TCG KARADENİZ EREĞLİ karakol gemilerimiz, atışlı Deniz Kabul Test faaliyetlerini Karadeniz’de başarıyla icra etti. “ ifadesi kullanıldı.

Denizaltı Savunma Harbi [DSH] Roketi ve Atıcı Sistemi; su altı hedeflerine karşı geliştirilmiş, 500 – 2.000 m menzil ve 15 – 300 m derinlik aralığında kullanılabilen, su üstü platformunun silah yönetim sistemi ve sonarı ile entegre çalışabilen, otomatik yönlendirme yeteneğine sahip bir sistemdir.

Sistem hedeflere tekli veya salvo atış yapabilmekte ve ayarlanabilir tapa özelliği sayesinde roketlerin istenen derinlikte patlaması sağlanmaktadır. Yüksek infilaklı harp başlıklı DSH Roketi, duyarsız mühimmat özelliğine de sahiptir. Atıcı sistemin stabilizasyon, otomatik ve manuel yönlendirme özellikleri bulunmaktadır. Atış Kontrol Sistemi, su üstü platformu tarafından sağlanan seyir ve hedef bilgilerini kullanarak gerekli atış esaslarını hesaplamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here