Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil Milli muharip Uçağının (TF-X/MMU) ilk parça üretimini gerçekleştirdiklerini açıkladı.

TUSAŞ Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil Sosyal Medya hesaplarından yaptığı duyuruda, ” Milli muharip Uçağımızın ilk parça üretimini gerçekleştirdik. Ülkemizin beka projesi icin attığımız her adım bizim icin çok anlamlı, çok kıymetli. Heyecanla, gayretle çalışarak aynı yolda yürüdüğümüz tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. “ ifadelerini kullandı.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030’lu yıllardan itibaren kademeli devreden çıkarılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alacak TF-X -MMU muharip savaş uçağı TUSAŞ tarafından geliştiriliyor.

MMU/TF-X projesinde halihazırda çalışmaları devam eden Sistem İsterleri Gözden Geçirmesi (SSR) Aşamasının tamamlanmak  üzere olduğu açıklanmıştı. Sistem İşlevsellik Gözden Geçirmesi (SFR) Aşamasının ise 2021 yılı sonuna kadar tamamlanacağı, projenin Ön Tasarım Gözden Geçirmesi (PDR) Aşaması’nın 2023 yılında tamamlanacağı açıklanmıştı.
Milli muharip Uçağı (TF-X/MMU) için üretilen ilk parça

PDR Aşaması’nın tamamlanması ile Projenin Ön Tasarım Fazı da tamamlanmış olacak. Detay Tasarım ve Kalifikasyon Fazı kapsamında MMU/TF-X Program Planı uyarınca 2023 yılında Roll-Out yani fabrikadan çıkış faaliyeti/töreni gerçekleştirilecek.

Kaynak: TUSAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here