Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) hava araçlarının üretim aşamalarında kullanılmak üzere ihtiyaç duyduğu malzemeleri Ar-Ge çalışmaları ile projelendiriyor.

Bu kapsamda havacılık alanında termoset ve termoplastik kompozit malzemeler, çok fonksiyonlu yeni nesil malzemeler, nano malzemeler, ileri metalik malzemeler, boya ve kaplamalar gibi alanlar başta olmak üzere malzeme geliştirme çalışmalarına devam ediyor.

Hava araçlarını özgünleştiren yeni nesil malzemelerin tasarım, test ve üretim faaliyetlerimiz hızla devam ettiğini söyleyen Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil, ‘‘ Şirketimiz Ar-Ge konusunda lider vasfını bu çalışmalar ile daha da güçlendiriyor. Hava araçlarını özgünleştiren yeni nesil malzemelerin tasarım, test ve üretim faaliyetlerimiz hızla devam ediyor. ” ifadelerini kullandı.

Geliştirilen tüm malzemelerin numune seviyesinden başlanarak tam boy uçak yapısallarına kadar süreçlerin her safhasında test ve doğrulama faaliyetleri tamamlanmasının yanı sıra bu tecrübesini iş ortaklığı yaptığı firmalara aktararak bu firmaların da üretim ve geliştirme konularında kabiliyet kazanmasına öncülük ediyor.

Gerçekleştirilen çalışmalarda üniversite – sanayii iş birliğini önceleyen faaliyetler yürüten Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ülkemizin önde gelen üniversitelerinin yanı sıra ulusal ve uluslararası platformlar ile ortak çalışmalara da imza atıyor.

Nano kompozit malzemeler, düşük görünürlük sağlayacak kaplamaları oluşturan boya malzemeleri, elektromanyetik dalgayı yanıltıcı malzemeler, hava araçlarını buzdan koruyacak olan kaplamalar, düşük görünürlük özellikli kanopi yapısı geliştirme gibi alanlar başta olmak üzere öncül araştırma, tasarım, laboratuvar ölçeğinde deneysel çalışma, ölçeklendirme ve üretim fazlarını içeren süreçlerde üniversitelerin de içinde bulunduğu yapıda önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Böylece malzeme biliminin gelişimine yönelik sektöre önemli girdiler sağlıyor.

Kaynak: TUSAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here