Hind Okyanusunda seyreden FS Charles de Gaulle uçak gemisinden kalkan 7 Dassault Rafale savaş uçağı, kötü hava koşulları sebebiyle uçak gemisine inemeyerek Endonezya’nın Sumatra Adası’na acil iniş yapmak zorunda kaldığı bildirildi.

Endonezya Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, Hint Okyanusu’nda seyreden Fransız donanmasına ait Charles de Gaulle uçak gemisinden kalkan 7 savaş uçağının, kalkıştan 90 dakika sonra kötü hava koşulları nedeniyle Sumatra Adası’nın kuzeyindeki Açe bölgesindeki Sultan İskender Muda Hava Üssü’ne acil iniş yaptığı belirtildi.

Eğitim uçuşları ardından Sumatru adasının 100 mil açığından bulanan uçak gemisine dönüşe geçen uçaklar, kötü hava koşullarına yakalanması üzerine Endonezya’ya inmek zorunda kaldığı açıklandı.

Endonezyalı etkililer, uçakların bakım ve incelemelerinin yapıldığı ve 5 uçağın uçak gemisine döndüğünü, diğer iki uçağın teknik arıza sebebiyle hava üstünde kaldıkları belirtildi.

Fransız Donanmasının tek uçak gemisi ‘FS Charles de Gaulle’ iki yıl süren yarı ömür modernizasyonun ardından ilk uzun operasyonuna katılmak için 5 Mart’da Toulon’daki limandan ayrılmıştı.

Clemenceau 2019 adı verilen operasyona katılacak uçak gemisine, hava savunma fırkateynleri, çok görevli fırkateynler, komuta ve tedarik gemisi ve nükleer saldırı denizaltısı eşlik ediyor.

İlk durağı Akdeniz olan görev grubu, IŞİD’le mücadele misyonuna katılmış, ardından ABD Donanmasının John C. Stennis uçak gemisinin oluşturduğu görev gücü ile Kızıldeniz’de (PASSEX) ortak geçiş tatbikatı gerçekleştirmişti.

Mayıs ayı sonunda FS Charles de Gaulle uçak gemisi ve beraberindeki gemiler, Singapur’da düzenlenecek Shangri-La Dialogue 2019 Asya Güvenlik konferasına katılacaktı.

Deniz görev grubu asya yolculuğunda Hint donanması ve Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri ile tatbikatlar yapması bekleniyor. Fransa Savunma Bakanlığı, Charles de Gaulle uçak gemisinin bölgesel kriz sebebi olan Güney Çin Denizi’ne girmeyi planlamadığını açıklamıştı.

Kaynak: Ajanslar, AFP, Naval today,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here