İsrail Donanması ile Yunanistan Deniz Kuvvetleri’nin düzenlediği ortak Denizaltı Karşıtı Savaş (ASW) tatbikattında, helikopterde kullanılan sonar daldırma sondası Uzun Menzilli Aktif Sonar (HELRAS) sistemi, Seagull‘un insansız su üstü deniz aracında kullanıldı.

Seagull insansız su üstü deniz botlarında kullanılan HELRAS daldırma sonar sistemi, Deniz Kabul Testinin (SAT) başarılı olmasının ardından 3 ay gibi kısa sürede İsrail Donanması tarafından kullanılmaya başlandı.

Seagull botlarında HELRAS daldırma sonar sisteminin kullanılması tespit etme kabiliyetlerini ve Denizaltı Savaşının etkinliğini önemli ölçüde arttırdığı belirtiliyor.

HELRAS veya Helikopter Uzun Menzilli Aktif Sonar sistemi

Çok görevli Seagull insansız su üstü deniz aracı değiştirilebilir modüler görev yükü ile bir çok görevi insan hayatını riske atmadan yapabilmektedir. Seagull botları, Denizaltı Karşıtı Savaş’a (ASW) ek olarak, Mayın Karşı Önlem Görevleri (MCM), Elektronik Harp (EW), Deniz Güvenliği (MS), Hidrografi ve diğer görevleri yerine getirebilir.

Ayrıca tedarik ve işletme maliyetlerini önemli ölçüde azaltan kuvvet çarpanı olarak görülmektedir.

HELRAS veya Helikopter Uzun Menzilli Aktif Sonar, denizaltıları tespit etmek için dünyanın dört bir yanındaki birçok deniz hava kuvvetinin helikopterlerine yerleştirilmiş denizaltı sensörüdür.

Kaynak: Geoconnexion, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here