Trakya sınırında kullanılmak üzere Katmerciler ve ASELSAN işbirliğiyle üretilen ‘ATEŞ’ Zırhlı Mobil Sınır Gözetleme Aracı’nın 20 adetlik ilk partisi İçişleri Bakanlığı’na törenle teslim edildi.

Avrupa Birliği IPA Çerçeve Anlaşması ile fonlanan ve Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Merkezi Finans ve İhale Birimi (İdare) tarafından koordine edilen, tüm Avrupa Birliği ve aday ülkelere açık olan, Trakya sınırında kullanılmak üzere Sınır Güvenlik Sistemleri tedarikine yönelik ihalede, Aselsan fiyat/performans olarak en iyi teklifi vererek ihaleyi kazanmıştı. Toplam değeri 29.6 milyon avro tutarında iki adet sözleşme imzalamıştı.

Mobil Sınır Güvenlik Aracı ATEŞ, Katmerciler tarafından üretilen HIZIR aracının üzerine geliştirildi. Araca ASELSAN tarafından geliştirilen yüksek teknolojiye sahip keşif ve gözetleme sistemleri entegre edildi.

ATEŞ aracı, Aselsan SECANS Güvenlik Yönetim Yazılımı, Acar Kara Gözetleme Radarı ve Şahingözü-OD Elektro-Optik Sensör Sistemleri ile 40 km’lik bir mesafeye kadar gece/gündüz olumsuz hava koşullarında insan veya araç tespiti yapabiliyor.

Ayrıca, Atış Yeri Tespit Sistemi SEDA ile tespit edilen keskin nişancı atışı sayısal harita üzerinde koordinatlarıyla belirlenerek termal kamera ile gözetlenerek takip altına alınabiliyor.

Maksimum hızı 120 km olan ATEŞ’in menzili 700 km. Yüzde 30’luk yan eğimde yol alabilen yüzde 60’lık yokuşları tırmanabilen araç 1 metrelik sudan geçebiliyor, 45 cm’lik dik engelleri ve 100 cm’lik hendekleri aşabiliyor. Karın altı yüksekliği 41 cm olan aracın dönüş yarı çapı 9 metre. Tam kapasite ağırlığı ise 16 tona ulaşabiliyor.

Yüksek mayın koruması sağlayan V-Tipi monokok gövdeye sahip 400 beygir gücündeki ATEŞ’te toplam altı personel görev yapıyor.

KBRN hava filtre sistemine ve hidrolik kurtarma vincine sahip ATEŞ’te, otomatik yangın söndürme ve infilak bastırma sistemi ile bağımsız süspansiyon ve diferansiyel kilitleri bulunuyor. Hidrolik direksiyonlu aracın lastikleri patlak-gider özelliğindedir.

Katmerciler ile ASELSAN’ın güçlerinin birleşimiyle ortaya çıkan zırhlı mobil sınır güvenlik aracı Ateş’ten toplam 57 adet üretileceği, teslimatın bu yılın sonunda tamamlanacağı belirtildi.

Kaynak: SSB, ASELSAN, KATMERCİLER, AJANSLAR,


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here