Ukrayna Hava Kuvvetleri, İran’a Ait İnsansız Hava Araçlarıyla Taşınan Rus Donanma Gemisini Vurdu

0
131

Ukrayna Hava Kuvvetleri bugün yaptığı açıklamada, işgal altındaki Kırım yarımadasında, Moskova’nın Kiev’e karşı yürüttüğü operasyonlar için İran’a ait insansız hava araçlarını taşıdığından şüphelenilen bir Rus donanma gemisinin başarıyla vurulduğunu duyurdu.

Açıklamada, 26 Aralık günü saat 02:30 sularında taktik havacılığımızın Feodosia civarında Rusya Federasyonu Karadeniz Filosuna ait Novocherkassk büyük çıkarma gemisine bir seyir füzesi saldırısı düzenlediği ifadesi yer aldı.

Saldırının gerçekleştiği Feodosia, işgal altındaki Kırım toprakları içinde önemli bir Rus deniz üssüne ev sahipliği yapıyor.

Ukrayna Hava Kuvvetleri daha önce yayınladığı bir mesajda Novocherkassk’ın “imha edildiğini” ve Rusya’nın Ukrayna ile savaşında sıkça kullandığı İran yapımı kamikaze insansız hava araçlarına atıfta bulunarak “Shahed” taşıyor olabileceğine dair işaretler bulunduğunu belirtmişti.

Feodosia’daki Rus deniz üssünde meydana gelen şiddetli patlamanın video görüntüleri Hava Kuvvetleri Komutanı Mykola Oleshchuk tarafından paylaşıldı.

Kırım’ın Kremlin destekli lideri Sergey Aksyonov saldırıyı doğrulayarak “Feodosia bölgesinde bir düşman saldırısı gerçekleştirildi” dedi. Aksyonov ayrıca liman bölgesinin güvenliğinin sağlandığını ve yangının kontrol altına alındığını bildirdi.

Aksyonov’un Telegram’da yaptığı açıklamada “Feodosia’ya yapılan düşman saldırısında ne yazık ki bir kişi öldü ve iki kişi de yaralandı” dedi.

Ukrayna’nın Kırım’da özellikle Rus askeri varlıklarını hedef alan operasyonlar yürüttüğü biliniyor. Mart 2022’de Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, işgal altındaki Berdyansk limanına bir hava saldırısı düzenledi. Bu operasyon sırasında, Saratov adlı büyük bir Rus Karadeniz Filosu gemisini imha ettiklerini ve ayrıca Caesar Kunikov ve Novocherkassk adlı diğer iki çıkarma gemisine de zarar verdiklerini bildirmişti.

13 Nisan 2022’de Ukrayna Deniz Kuvvetleri, Rusya Federasyonu Karadeniz Filosunun amiral gemisi olan “Moskva” füze kruvazörünü imha etti ve ertesi gün batmasına neden oldu. Saldırı sırasında gemide bulunanların tam sayısı Rusya tarafından açıklanmamış olsa da 500 kadar kişinin bulunmuş olabileceği tahmin ediliyor. Kremlin 17 kişinin öldüğünü kabul etmiş ve bunu “mühimmat patlaması, yangın ve olumsuz hava koşulları sırasında meydana gelen su baskını” kombinasyonuna bağlamıştı.

Ruslar için hem büyük bir askeri kayıp hem de kendilerine olan güvenlerine indirilmiş bir darbeydi. Moskva’nın batmasından sonra Rus filosu Ukrayna kıyılarından uzaklaştı. Forbes’un haberine göre, bu olay Rusya’nın Ukrayna ile devam eden savaştaki en pahalı tek askeri kaybı olup, geminin imha edildiği tarihteki tahmini değeri yaklaşık 750 milyon dolara ulaşmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here