Baykar Teknoloji Şirketi, Ukrayna’ya gönderilmek üzere Litvanya’nın para topladığı Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracını (SİHA) ücretsiz şekilde verme kararı aldığını açıkladı. Şirket, toplanan bağışların Ukrayna’ya insani yardım amaçlı kullanılmasının istedi.

Litvanya Milli Savunma Bakanı Arvydas Anusauskas, Twitter’da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Bayraktar TB2’yi ücretsiz şekilde verme kararı aldığını ifade etti.

Anusauskas, “Türkiye, Litvanya’nın satın almak için para topladığı Bayraktar’ı ücretsiz vermeye karar verdi! Bu harika! Toplanan parayla Bayraktar için mühimmat alacağız ve kalan paranın tamamı da Ukrayna’ya destek olarak gidecek. Teşekkürler Türkiye!” açıklamasında bulundu.

Litvanya’da Rusya’ya karşı kullanılmak üzere Ukrayna’ya SİHA almak için başlatılan kampanyada üç gün içerisinde 5 milyon Euro toplanmıştı.

Baykar Teknoloji Şirketi de yaptığı açıklamada, ” Litvanya halkının duyarlı kampanyasının başarıyla tamamlandığını Savunma Bakan Yardımcısı @VSemeska‘dan öğrendik. Litvanya’ya 1 adet #BayraktarTB2 sağlayacağız. Toplanan bağışın tamamının Litvanya tarafından Ukrayna’ya insani yardım olarak gönderilmesini rica ediyoruz.” ifadesi yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here