Ukrayna, 23 Mart günü geç saatlerde işgal altındaki Kırım’da Ropucha sınıfı iki Rus çıkarma gemisi olan “Yamal” ve “Azov”u vurduğunu açıkladı. Saldırıda Karadeniz Filosu’na ait bazı altyapılar ve bir Rus askeri iletişim merkezi de vuruldu.

Ukrayna son aylarda işgal altındaki Kırım’a yönelik saldırılarını yoğunlaştırarak Karadeniz ve çevresindeki Rus askeri varlıklarını hedef alıyor. Filonun internet sitesine göre 98 mürettebatlı “Yamal” ve 87 mürettebatlı “Azov” gemileri, Rus Karadeniz Filosu’nun 197. Çıkarma Gemileri Tugayı’na ait ve filonun tatbikat ve eğitimlerinde aktif olarak kullanılıyor.

Rusya Ukrayna’ya Karşılık Verdi

Rusya, Ukrayna’nın Kırım’daki saldırılarına karşılık olarak 24 Mart günü erken saatlerde Ukrayna genelinde büyük bir füze ve insansız hava aracı saldırısı başlattı. Polonya Hava Kuvvetleri hava sahasına giren Rus seyir füzeleri için alarma geçti.

Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus güçlerinin Ukrayna’nın batısı, merkezi, kuzeyi ve güneyindeki sekiz bölgeyi hedef alan geniş çaplı saldırıda 29 seyir füzesi ve 28 Shahed insansız hava aracı gönderdiğini söyledi. Ukrayna genelinde ateşlenen hava hedeflerinden 18 seyir füzesi ve 25 Shahed insansız hava aracı hava savunması tarafından önlendi.

Rusya’nın hedefleri arasında Kiev de vardı. Kiev Şehri Askeri İdaresi’ne göre Kiev’i hedef alan yaklaşık 10 füze düşürüldü. Vurulan füzelerin enkazının başkentin doğu ve orta kesimlerindeki iki bölgeye düştüğü, ancak yerleşim bölgelerinde büyük bir tahribat yaratmadığı belirtildi.

Polonya’nın Hava Sahasına Giren Rus Füzesi

Polonya, 24 Mart’ta Ukrayna’ya yönelik drone ve füze saldırısı sırasında Polonya hava sahasını korumak için savaş uçaklarını devreye soktu. Polonya Savunma Bakanlığı, en az bir Rus uzun menzilli seyir füzesinin bu gece Oserdów kasabasının üzerinden Polonya hava sahasına kısa süreliğine girdiğini bildirdi. Yaklaşık 39 saniye boyunca bölgede kaldıktan sonra Ukrayna’nın Lviv bölgesindeki nihai hedefine yeniden yönlendirildi.

Rusya son dönemde Ukrayna’nın kritik altyapısına yönelik saldırılarını bir kez daha yoğunlaştırdı. 22 Mart’taki saldırıda Ukrayna’nın en büyük hidroelektrik santrali olan Dnipro Hidroelektrik Santrali zarar gördü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here