Ukrayna, Proje 775 “Olenegorsky Gornyak” Rus büyük çıkarma gemisine 450 kg’lık bir savaş yüküyle düzenlediği insansız deniz aracı saldırısıyla gemiyi hizmet dışı bıraktı. Saldırı, Ukraynalılar tarafından kontrol edilen Karadeniz kıyısındaki en yakın bölgeden 800 km uzaklıkta meydana geldi.

Saldırı, Ukrayna Güvenlik Servisi ve Ukrayna Donanması tarafından organize edildi ve “Olenegorsky Gornyak” Rus çıkarma gemisi ciddi bir hasar alarak görevlerini yerine getiremez hale geldi.

Cuma sabahı, Rusya, Kırım Yarımadası’ndaki Novorossiysk Körfezi’nde Ukrayna deniz ve hava drone saldırısını püskürttüğünü iddia etti.

Rusya Savunma Bakanlığı, “Saatler önce, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, iki insansız deniz botu kullanarak, Rus Silahlı Kuvvetleri’nin Novorossiysk deniz üssüne saldırı girişiminde bulundu” açıklamasını yaptı.

Ancak birkaç saat sonra, Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) tarafından gece vakti çekilen bir video yayınlandı ve bir insansız deniz aracının bir gemiye yaklaştığı görüldü.

Videoda, SBU yüzey drone’unun, 450 kilogram TNT yüklü olarak, yaklaşık 100 mürettebat üyesi olan bir düşman gemisine saldırısını gösteriyordu.

Saldırı sonucunda, “Olenegorsky Gornyak” ciddi bir hasar aldı ve şu anda savaş görevlerini yerine getiremez durumda. Böylece Rusya’nın “püskürtülen saldırı” hakkındaki tüm açıklamaları yalanlanmış oldu.

Doğrulanmamış videolar, sosyal medya yayınlarında, yan yatmış büyük bir geminin Novorossiysk limanına çekildiğini gösteriyor. Ancak Ukraynalı insansız deniz araçlarının Rus gemilere yönelik saldırıya katılıp katılmadığı açıklanmadı.

Ukrayna basını, Novorossiysk saldırısıyla birlikte Kırım’daki Feodosia’da bir Rus tesisinin vurulduğunu iddia etti.

Novorossiysk limanı, Kazakistan petrol ihracatını taşıyan bir boru hattının son noktasına ev sahipliği yapıyor. Rus devlet medyası, yakıt arterinin işletmecisi Caspian Pipeline Consortium’un cuma günü terminalde demirlemiş tankerlere petrol sevkiyatına devam ettiğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here