Trablus Hükümetine bağlı güçler, General Hafter’in başkent yakınlarındaki son kalesi olarak bilinen Tarhuna kasabasını ele geçirdi.

Trablus’un güneydoğusundaki tepelere kurulu olan bu kasaba, Hafter güçlerinin başkenti ele geçirmek için 14 ay boyunca sürdürdüğü saldırılar açısından stratejik önem taşıyordu.

Reuters’a konuşan bir Türk yetkili, silahlı İHA’larca desteklenen UMH güçlerinin organize bir şekilde hızla ilerlediğini belirtti. İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan yetkili, “Masada bir çözüm olabilir ancak Hafter güçleri her anlamda avantajını yitiriyor” diye ekledi.

Son dönemde Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Türkiye’nin verdiği hava desteği ile önemli askeri başarılar elde etti.

Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin lideri Fayez Serrac, Perşembe günü Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından “Libya’nın tamamını kontrol altına almakta kararlı olduklarını” söylemişti.

Hafter güçlerini Rusya, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nce destekleniyor. Ülkenin doğusu ve güneyindeki petrol sahaları hâlen Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu’nun kontrolünde.

BM, Libya’da ateşkes sağlanması için tarafları bir kez daha müzakere masasına oturtabilmek amacıyla görüşmelerini sürdürüyor. Ülkede daha önce sağlanan ateşkes uygulamaları kalıcı olmamıştı.

Kaynak: Ajanslar, DW Türkçe,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here